Svůj žákovský parlament bude mít město Znojmo. Tvořit jej mají vždy tři zástupci za každou ze šesti základních škol, které město zřizuje. Tento projekt má potenciál změnit způsob, jakým jsou mladí lidé zapojeni do rozhodovacích procesů a rozvoje komunity. Hlavním cílem je posílit hlas žáků a podpořit jejich aktivní účast při utváření prostředí, ve kterém žijí a studují. Parlament se bude scházet 6 až 8krát za školní rok, aby bylo možné pravidelně vyhodnocovat jejich činnost a plánovat nové projekty.
První setkání tohoto parlamentu proběhlo v úterý 15. října 2024 v prostorách Dolního sálu Znojemské Besedy. „Jedná se o důležitý milník. Mladá generace oplývá skvělými nápady. Věříme, že společnými silami je dokážeme uskutečnit. Těšíme se na projekty, které pomohou nejen školám, ale přispějí i k rozvoji našeho krásného Znojma,“ uvedla místostarostka Bohumila Beranová, která se jednání osobně zúčastnila. Žáci se na úvodním jednání navzájem představili, což poskytlo skvělou příležitost k navázání nových přátelství. Společně projednali návrh Jednacího řádu, který bude formálně schválen na příštím setkání, a také naplánovali volbu předsedy a místopředsedy parlamentu.
Koordinátorkou za město Znojmo bude radní PaedDr. Alena Paulenková a technickou podporu zajistí odbor školství, kultury a památkové péče. Zápisy z jednání budou uveřejňovány na webových stránkách města Znojma, což zajistí transparentnost a umožní široké veřejnosti sledovat činnost parlamentu. „Žákovský parlament dává mladým lidem prostor a podporu pro aktivní zapojení do života ve městě. Je to příležitost, jak rozvíjet jejich schopnosti, sebevědomí a smysl pro odpovědnost, což bude mít pozitivní dopad na jejich osobní růst i na celou znojemskou komunitu,“ uvádí radní Alena Paulenková, která se zaměřuje právě na oblast vzdělávání.
Parlament se zaměří na několik klíčových oblastí, které jsou důležité pro žáky i školní prostředí a přispívají k rozvoji města a komunitního života. Jednou z oblastí je zlepšení školního prostředí. Žáci mohou navrhovat projekty k modernizaci školních zařízení, zajištění bezpečnosti nebo podpoře ekologické iniciativy. Zaměřit se mohou na organizaci školních akcí, jako školní festivaly, sportovní soutěže nebo kulturní a charitativní akce.