Kraslice pro život podpořili i umělci

„Jarní cesty umění“ je název akce v „konírně“ chvalovického penzionu Daníž. Výstava tvorby dvou uměleckých kovářů Ondřeje Žáka a Michala Sklenského, dřevořezbáře Jiřího Hlávky a malířky Ivany Barazi začala o prvním březnovém víkendu. Její součástí jsou „Kraslice pro život“, což je dobročinný trh na podporu Nadace pro transplantace kostní dřeně. „Návštěvníci si odnášeli domů ručně malovaná či zdobená velikonoční vajíčka od dětí ze škol a školek, dospělých i od profesionálů. Jeden tvůrce, pan Matuščin ze Šatova, daroval pro prodej škrabané kraslice. Své výrobky věnuje i profesionální malérečka Zdenka Kuncová ze Bzence na Slovácku, jejíž vajíčka jsou žádaná v New Yorku na Manhattanu. ‚Kraslice pro život‘ osobně podpoří v pořadu České televize Sama doma 8. dubna, kde ji bude možné vidět přímo při zdobení. Další originální technikou vytváří velikonoční vajíčka Dana Straková, která ji předvede ve Chvalovicích,“ popsala Iveta Hlobilová, šperkařka a iniciátorka projektu „Kraslice pro život“.


Na sobotní vernisáži výstavy vystoupily Komorní soubory znojemské Základní umělecké školy a šperkařka předvedla ukázky tvorby svých originálních cínovaných šperků a doplňků. Návštěvníci odcházeli spokojeni, o čemž svědčí hojné příspěvky do kasičky Nadace pro transplantace kostní dřeně, které podpoří dárcovství kostní dřeně na Znojemsku.


Výstava ve chvalovickém penzionu Daníž je otevřená do konce března, vždy o víkendech od 14 do 18 hodin. V tuto dobu zde bude vždy probíhat zajímavý program zaměřený na jarní a velikonoční tvoření.
„Ten, kdo se do Chvalovic nedostane, může si kraslice koupit na Velikonočních trzích ve Znojmě. Budou zde například k dostání vajíčka školáků ze znojemských základních škol, klientů dílny svaté Kláry, maminek a dětí z Mateřského centra Maceška nebo dětí a dospělých z Jevišovic,“ vyjmenovala Hlobilová. Současně ji velmi těší, že „Kraslice pro život“ oslovily širokou veřejnost, protože velikonoční vajíčka posílají lidé z celé republiky. Tvůrci z našeho regionu mohou své výtvory přinášet až do pátku 8. dubna na sběrná místa, která jsou na obecních úřadech ve Chvalovicích, v Dyjákovičkách, v Šatově, ve Vrbovci, v Hnanicích, v Tasovicích, ve Valtrovicích, v Lukově, v Horním Břečkově, v knihovně v Jevišovicích a v Turistickém informačním centru ve Znojmě na Obrokové ulici.


Jarní tvoření v penzionu Daníž ve Chvalovicích
Vždy o víkendech v březnu od 14 do 18 hodin


Sobota 19. března
Sladké tvoření s Ivet, cukrářská dílna pro děti a dospělé
Hudební vystoupení, na didgeridoo hraje Mirka Kaborková
Neděle 20. března
MSGOMA – Ráj pěnovky, tvořivá dílna pro malé a velké
Ukázky zdobení kraslic různými technikami i prodej kraslic malérečky Dany Strakové
Odpoledne s cimbálem


Sobota 26. a neděle 27. března
Velikonoční floristika Václava Šumpicha ze společnosti Country Wreath Moravia
Jarní tvořivé dílničky

REKLAMA