Na Cornštejně nalezli husitský haléř i kachle s rytířem

S ukončením letošní návštěvnické sezony začali na zřícenině hradu Cornštejna opět pracovat archeologové. Od podzimu zde v „novém paláci“ provádí sondážní archeologický výzkum, který se počátkem příštího roku rozšíří na celoplošný. Ještě před tím, než začali místo zkoumat, musela být zajištěna stabilita kleneb sklepení pod tímto palácem, které jsou v havarijním stavu.

„Během archeologického výzkumu jsme otevřeli sedm sond, jejichž hloubka se pohybuje od dvou do tří metrů. Pod mohutnou vrstvou kamenného zásypu, který souvisí s destrukcí horních pater paláce, se nachází požárový horizont a další zásyp. Ten překrývá původní hliněnou podlahu. Na obnaženém obvodovém zdivu se v hloubce od 150 centimetrů dochovaly původní omítky,“ popisují archeologové ze znojemského Jihomoravského muzea, které je správcem této památky.

Kromě běžných nálezů zde objevili i dvě mince z 15. století – vídeňský půlfenik a husitský haléř se lvem. K reprezentativním nálezům patří fragmenty kachlů z kamen, například s motivem veraikonu nebo výrazně modelovanou postavou rytíře. Množství kachlů soustředěných v jedné ze sond dává naději, že se při plošném výzkumu podaří odkrýt celá již poškozená kamna, či jejich větší části.

Kompletní vánoční dvojčíslo v tištěné podobě na stáncích a zde

REKLAMA