Znojemská tepelná za rok a půl nevyřešila přehřívání kotelny

Také se vám nelíbí, kolik peněz musíte platit za teplo a že jste v podstatě rukojmím jeho dodavatele? Komu by se to líbilo? Zvláště, když největší hráč na tomto trhu, Znojemská tepelná společnost, přistupuje ke svým povinnostem hodně laxně. Až tak, že si toho všimli i reportéři z pořadu České televize Černé ovce.


Ti upozornili na problém v jednom z domů na Smetanově ulici, kde neefektivní kotelna přehřívá byt nad ní až tak, že se v něm nedá bydlet. O problému se podle majitelky bytu Světlany Chovancové ví už rok a půl, ale Znojemská tepelná společnost, která vlastní zařízení v kotelně, problém ignoruje. „Protože bydlím zatím jinde, byt jsem pronajala. Už za dva dny mi nájemník volal, že je v bytě nesnesitelné teplo. Běžně třicet stupňů, často i pětatřicet,“ uvedla majitelka. Nájemník Jan Lekeš se snažil problém vyřešit větráním, ale nepomohlo to. Kotelna pod bytem působí jako stále zapnuté podlahové vytápění.


Jednatel Znojemské tepelné společnosti Květoslav Svoboda se snažil před televizní kamerou svalit vinu na Společenství vlastníků, které je majitelem prostor, ale nikoliv technického zařízení. Podle něj může za přehřívání bytu Společenství vlastníků bytových jednotek, které nechalo loni dům zateplit. „Jedná se o rozsáhlou kotelnu, která provozně působí pro deset dalších domů v této lokalitě, celkem 238 bytů. Kotelna prošla revizí v roce 2023, vyšla v pořádku a provozovat ji můžeme. Z naší strany bylo vše v pořádku. Ta kotelna musí splňovat veškeré normy odvětrávání i přisávání vzduchu a musí splňovat opravdu věci, které jsou nezbytné, abychom ji mohli provozovat. My jsme měli před rekonstrukcí domu dostat projektovou dokumentaci, kde bychom se vyjádřili k legislativním věcem. To se tak nestalo, a to je hlavní příčina. Musí tam proudit zpětný vzduch, který ochlazuje kotle,“ uvedl Květoslav Svoboda. Předseda SVJ František Novák ale jeho slova zpochybňuje. „To odsávání a sání je v původním stavu, jak to bylo. Ta okénka od kotelny jsou na stejném místě, jak byla. My jsme je nezmenšili ani nezvětšili,“ vysvětluje František Novák.


Když se chtěl televizní štáb sám přesvědčit o stavu kotelny, Květoslav Svoboda je na místo samotné nepustil s výmluvou, že u sebe nemá technika, který by měl klíč. Přitom o natáčení věděl dopředu a byl upozorněn, že by se reportérka na kotelnu podívat chtěla. Podle stavebního technika je na vině právě špatný stav zařízení v kotelně. „Jsou tam rozvody, které nejsou vůbec zaizolované a povrchová teplota toho potrubí je místy až 80 stupňů celsia. Měřili jsme teplotu i pod stropem, kde bylo čtyřicet stupňů celsia. V kombinaci s tím, že ta kotelna není vůbec odvětraná, se ten byt nad ní přehřívá,“ uvedl Ivoš Bazal, který měl možnost si kotelnu prohlédnout.


I podle soudního znalce způsobuje problém zastaralá technologie, která navíc způsobuje obrovské ztráty tepla. Podle Květoslava Svobody je Znojemská tepelná společnost nakloněna tomu problém vyřešit. Jak? To od něj nezaznělo a František Novák za SVJ upozornil, že s žádným návrhem Znojemská tepelná společnost dosud nepřišla. „Pokud přijdou s nějakým konkrétním návrhem, já nemám nic proti tomu, aby si tu technickou stránku věci dořešili,“ zdůraznil František Novák. Zatím se tak nestalo a tak má paní Chovancová byt, ve kterém se už rok a půl nedá bydlet a jí nezbývá než čekat, až se konečně někdo ve Znojemské tepelné společnosti odhodlá k řešení. Třeba tomu ostuda v podobě reportáže v Černých ovcích pomůže.

REKLAMA