Volby jsou tady!

V pátek a v sobotu se ve volebních místnostech rozhodne o složení obecních a městských zastupitelstev pro další čtyři léta. Zatímco na některých obcích byli rádi, když dali dohromady jednu kandidátku, ve městech je situace jiná.


Nejsledovanější budou přirozeně volby ve Znojmě, kde se o přízeň voličů uchází hned 11 subjektů. Signifikantní je, že si ani vítězové posledních voleb netroufli jít do boje osamoceni. ČSSD se po prohrách na krajské i celostátní úrovni spojila s KSČM a Zemanovci do sdružení nazvaného Zno­jemská koalice, v jehož čele je Lukáš Vágner (ČSSD).


ODS se pod vedením Františka Koudely pro změnu spojila s KDU-ČSL, přičemž tato dvojka vynechala třetího do party, kterým je na celostátní úrovni TOP 09. To přirozeně naštvalo lídryni znojemské Topky Martinu Špačkovou, která se ohradila proti tomu, že používají osvědčenou značku Spolu, která původně zahrnovala všechny tři subjekty.


Zcela novým hráčem je hnutí Naše Znojmo, které ve velké míře reprezentuje dosavadní vedení Znojma včetně starosty Jakuba Malačky, který je v jeho čele a je posílené o řadu dalších znojemských osobností.

Další novinkou je sdružení nazvané Znojmáci vedené Bohumilou Beranovou (oba lídři těchto uskupení vyšli ze znojemské ČSSD). Znojmáci se také postarali o jediný výraznější rozruch před volbami, zejména na sociálních sítích. Mohou za to jejich kontroverzní kandidáti. Na čísle 11 se objevil muž, který byl pravomocně odsouzen na tři roky s podmíněným odkladem na čtyři roky za týrání manželky. To překvapilo hlavně v souvislosti s tím, že v čele kandidátky je žena, která se nikdy netajila svými feministickými názory. Nyní ale násilníka obhajuje s tím, že je bezúhonný a má čistý trestní rejstřík. Je to od ní zvláštní přístup, neboť formální výmaz jistě platí pro úřady, ale zda by měl platit i pro svědomí lídryně bojující za ženská práva a ohánějící se ve volebních sloganech srdíčky, je otázkou. Navíc to není jediný kontroverzní kandidát Znojmáků. Jak v naší anketě upozornila Martina Špačková, ještě výše je v jejich hnutí žena, která proslula tím, že se nechala sezdat s mužem, který ležel v agónii v nemocnici a tři hodiny po uzavření sňatku zemřel.


Dalším nováčkem znojemských komunálních voleb je seskupení Domov v čele s Monikou Gaszczykovou. Tvoří jej hlavně lidé opozičně naladění proti establishmentu. V minulosti třeba upozorňovali na nesmyslnost některých anticovidových opatření. Domov bude zřejmým soupeřem hlavně pro znojemskou SPD vedenou Petrou Svedíkovou – Vávrovou. Voličský elektorát mají tyto dvě strany hodně podobný.


Otázkou je, zde se v přehršli subjektů se Znojmem v názvu poněkud neztratí hnutí Pro Znojmo. Lídr Jiří Kacetl je už ve znojemské komunální politice značně etablovaný, ale je otázka, zda mu neuškodil dost překvapivý přestup z opozičních lavic do vedení města.


K favoritům voleb je třeba počítat hnutí ANO, u něj je ale otázkou, zda se popularita na celostátní úrovni přetaví i na tu komunální. Při vší úctě k lídryni Ivaně Solařové přece jen není tak charismatická jako Andrej Babiš.

V menším platí podobná slova i pro Piráty. I tady je asi více ve hře celostátní obraz této strany než konkrétní znojemské kandidátky vedené Pavlem Nevrklou.


Ve znojemském výčtu nám ještě chybí Přísaha. Ta je spojená především s osobou Roberta Šlachty, takže pro ni také platí víceméně to, co pro ANO. Ve Znojmě kandidátku vede Monika Proche, která byla v minulých volbách zvolena za Pro Znojmo. Jestli jsou letošní komunální volby ve Znojmě něčím signifikantní, pak je to především to, že je těžké cokoliv předpovídat. O to bude sčítání hlasů napínavější.

REKLAMA