Šigut s Hrachovinou: Nerozdělujeme vršek a spodek. Jsme jedna velká kabina

Už tuto sobotu čeká znojemské Orly po přesunu z mezinárodní ICE Hockey League vstup do české 2. ligy na ledě Valašského Meziříčí. Klub nastavil jasnou vizi, rychle postoupit do 1. ligy a veškeré kroky tomu nasvědčují. Znojmo vstoupilo do nové „éry“ i s novou tváří v managementu. Po odchodu dlouholetého manažera Petra Veselého jej bylo třeba doplnit a klub se dohodl na spolupráci s Jakubem Šigutem. Právě s ním a jeho kolegou Petrem Hrachovinou jsme si před očekávaným startem ligy povídali. Na obou pánech se odrážela pozitivní atmosféra, která v klubu aktuálně panuje, což se promítlo i do rozhovoru.


Jak je aktuálně složen management klubu, kdo má, co na starosti?
Jakub Šigut: Management nyní čítá v podstatě tři lidi. Katka Oherová má na starosti sportovní management, já dělám obchodní management a Hrášek dělá zbývající management ohledně potřeb týmu, dělá v podstatě obchodní i sportovní management dohromady.

Petr Hrachovina: Mám na starosti materiál a vybavení hráčů. Takovou tu praktickou část.


Máte nějaký vliv na výběr hráčů?
PH: Hráče si vybírají trenéři po společné domluvě s majitelem klubu.
JŠ: My jsme to letos udělali v podstatě tak, že se všichni potkáváme a řešíme nejrůznější věci s tím, že výběr hráčů si řeší trenéři sami a my pak děláme zázemí pro tým.
PH: Když to tak vezmu, tak děláme všichni všechno, co je zrovna potřeba. Nedá se to úplně specifikovat, byť má každý určitý segment, kterému se věnuje více. Jirka se věnuje více shánění financí, já se starám více o tým, o hráče, aby jim nic nechybělo. Katka se stará o administrativu. Všichni jsme propojení, nejsem tu první rok, takže víme, co je potřeba.


Takže je to takové flexibilní?
PH: Spíše takhle, než abychom to měli úplně striktně určené.
JŠ: Pomáháme si navzájem, a pak to dohromady udělá jeden celek. Jak ale bylo zmíněno, administrativu, přestupy dělá Katka Oherová a výběr hráčů je na majiteli klubu společně s trenéry.
Petře, za poslední sezóny se tu protočilo mnoho hráčů. Měl někdo z nich nějaké specifické požadavky?
PH: Základní je u všech stejné. Nejnáročnější byli vždy cizinci. Ale raději to nebudu konkretizovat, to si nechám pro sebe (s úsměvem). O některých jste v kabině ani nevěděli a někteří pomalu potřebovali zavazovat tkaničky. Vesměs to byli vždy cizinci, kteří už pak nevěděli, co by chtěli.


Jakube, teď na chvíli k vám, jak došlo ke spolupráci s Orly? Vy už jste prostředí znal, jelikož jste dělal kondičního trenéra…
JŠ: S klukama jsem pracoval tři roky, covid pak změnil situaci, změnil se systém tréninků. Tím pádem si trenéři kondiční část byli schopni udělat sami. Když odešel předchozí manažer Petr Veselý, tak jsme si s Pavlem (prezident klub Pavel Ohera – pozn. red.) volali a já mu nabídl, že kdyby s něčím potřeboval pomoc, tak že rád pomůžu. Vzal mě za slovo. Jelikož prostředí sportu a sponzorství ve Znojmě trochu znám, tak jsme se domluvili, že zkusíme spolupráci. Se všemi se tu znám, takže to byl pro mě takový lehčí vstup.


Vstoupil jste možná v uvozovkách tak trochu do jámy lvové. Orli se přesunuli z mezinárodní ICE Hockey League do 2. české ligy, což mohou někteří fanoušci vnímat jako ústup ze slávy, jak těžké bude veřejnost přesvědčit, že se krom ligy nic na profesionalitě klubu nemění?
JŠ: Pro některé partnery je druhá liga i zajímavější. Většina našich partnerů jsou srdcaři a jsou to lidé, kteří milují hokej. S tím, že někteří působí na českém trhu, takže je pro ně 2. liga lukrativnější. Ti, kteří působí na zahraničním trhu, odstoupili nebo nám sponzorské plnění trochu zkrátili s tím, že jsou v očekávání, co se bude dít dál. 90% sponzorů zůstalo a pokračují.

Je jednání se sponzory složitější v době, kdy se dívají na svoji ekonomiku vzhledem k rostoucím cenám energií?
JŠ: Jsou opatrnější. Každý tím začíná jednání, že neví, co je čeká po novém roce. A zatím nikdo z nás neví, co bude po novém roce. Jaké bude zastřešení energií a jestli se to utáhne. Takže jsou opatrnější, ale máme většinu smluv podepsaných do konce sezóny.


Slyší stále na značku Orli?
JŠ: Ano. Orli jsou v regionu opravdu populární a je to kvalitní značka.

Zmiňoval jste, že nikdo neví, co nastane po novém roce. Můžete s klidem říct, že Orli jsou pro tuto sezónu finanční zajištění?
JŠ: Jsme zajištění, sezónu jsme schopni dohrát s tím, jaké máme nachystané plnění našich partnerů. Ale čekáme, co se bude dít s provozem zimního stadionu, což už není na nás. Naštěstí máme s městem dobré vztahy, když může, vychází nám vstříc a pomáhá. Ale čekáme, co se bude dít po novém roce, kolik energie poskočí, abychom mohli stadion dále provozovat. Doufejme, že to bude vše v pořádku.
Trenér Jiří Beroun v jednom z rozhovorů říkal, že váš příchod Jakube přinesl jiskru a je cítit velká energie. Je to tak?
PH: Kuba je furt na perkách, to, co řekl Jirka je stoprocentní pravda. Všichni jsme jezdili devadesátkou a teď jezdíme stotřicítkou, abychom mu stíhali (smích).
JŠ: Možná je to tím, že jsme více pohromadě.
PH: Nerozdělujeme vršek, spodek. Jsme jedna velká kabina.
JŠ: Hráči to vnímají. I komunikace při akcích je pohodová, jdou na ně rádi, protože je to odlehčené a panuje přátelská atmosféra.


Jde vidět ta energie a jiskra i na hráčích?
PH: Určitě. Nebo to tak alespoň vnímáme. Myslím, že všichni hráči, kteří sem v létě přišli, jdou jednoznačně za tím, aby se postoupilo. Všichni jsou relativně mladí a ten hlad po úspěchu je znatelný.
JŠ: Vnímám to tak, že jsou všichni v kabině včetně vedení na ten cíl postoupit absolutně nastavení. Všichni se tím nakazili, teď jde o to, aby to vydrželo.


Pro fanoušky se asi nic měnit s přestupem do 2. ligy nebude, komfort budou mít stejný…
JŠ: Všechno zůstává stejné, naopak, pro fanoušky bude hokej finančně dostupnější v podobě permanentek i jednorázového vstupného. Filozofii jsme nastavili tak, že když jdeme zpátky do Česka, chceme tu mít hodně místních firem, místní komunitu, a aby fanoušci začali i v české soutěži hokejem žít.
Chystáte nějaké novinky?
JŠ: Máme nachystaný nový klubový web, grafická podoba už je připravená, čekáme na programátory. Chystáme newslettery, chystáme pro fanoušky soutěže, chystáme rozšíření fanshopu. Chceme dostat brand Orlů více mezi lidi, aby byl dostupnější. O přestávkách při domácích zápasech chceme dát šanci dětem, aby si mohli zahrát takové malé exhibiční utkání.


To bude pro malé hokejisty jistě velký zážitek, zahrát si před tolika diváky….
JŠ: Přesně, bude to pro ně velký zážitek, myslím, že to bude bavit i lidi. Hokej patří k hokeji, tohle je krásné spojení.


Registrovali jste od lidí nějaké reakce, že se bude hrát pouze 2. liga?
PH: K nám se nedostalo, že by byly nějaké negace na to, že se nebude hrát ICE Hockey League a bude se hrát 2. liga. Byli jsme nedávno na akci na Freeportu, kde jsme představovali dresy na novou sezónu. Reakce byly pozitivní, šlo vidět, že lidé o hokej stále stojí.
JŠ: Myslím si, že je to 80 na 20. 80% se na druhou ligu těší, 20% lidí, že by byla lepší ICE Hockey League. Ve 2. lize je to zase něco nového, s možností někam postoupit.
PH: Letošní 2. liga bude, už hráči, kteří ji hrají, velice kvalitní a bude se na co dívat. Bylo by super hned první sezónu proměnit v postup.


Už podle přípravných zápasů šlo vidět, že lidé na hokej ve Znojmě nezanevřeli. Třeba 1500 diváků na utkání s Třebíčí to je na druholigový tým a přípravu velmi nestandardní. Čekali jste to?
PH: Bylo to velmi příjemné překvapení, nečekal to nikdo z nás.
JŠ: Ani ochranka to nečekala (smích). Máme opravdu skvělé fanoušky. I z návštěvnosti na přípravu jde vidět, že se těší.
PH: Věřím, že tu bude zase ta doba, kdy jsem tu hrával ve druhé, první lize. Lidé chodili jak na druhou ligu, tak i na první. Bylo narváno. O baráži se ani netřeba bavit, to se na ten stadion lidi skoro ani nevešli. Přál bych si, aby se to vrátilo a kluci zažili něco podobného. Byla to paráda.


Je to možné?
PH: Já tomu věřím, proč ne. Věřím, že když to půjde podle plánu, který jsme si všichni narýsovali, tak to možné je. Lidé chodí rádi na toho, kdo vyhrává. Proč by se ty hokejové devadesátky nemohly vrátit. Někteří to zažili, vypráví to těm, co to nezažili. Společně u toho zase mohou být. Teď mají tu možnost. Není nic krásnějšího než postupovat.


Znojemští fanoušci budou mít velká očekávání, nemáte obavy, že budou až moc velká a při prvním zaškobrtnutí se snese kritika?
PH: Může se to stát, ale věříme, že to tak nebude. Nevím, jestli věří, že všechny zápasy v základní části vyhrajeme. Bylo by to krásné, ale…
JŠ: Fanoušci mají samozřejmě právo dát najevo svůj názor, když se třeba nebude dařit. Ale my budeme rádi, když pochybovače a skeptiky přesvědčíme o tom, že svůj cíl splníme.
Na jednu stranu je vždy určitá skupina lidí, která bude negativní, ať se bude dít cokoliv.


Jste před prvním zápasem nervózní?
PH: Tak zdravě. Bude to samozřejmě jinačí, jsme v očekávání.
JŠ: Jsme nažhaveni.


liga se hraje středy a soboty. Dle mého názoru jsou to pro fanoušky přívětivější termíny…
PH: Jsou pro fanoušky určitě komfortnější. Některé zápasy v mezinárodní lize se hrály i pozdě večer.
JŠ: Sobota je také fajn. V sobotu večer na hokej, v neděli volno.


Vítězné sobotní utkání, pak někam do hospůdky na pivo…
PH: Pro fanoušky ideální kombinace. Každé vítězství je třeba pořádně oslavit.


Jaké máte přání do nadcházející sezóny?
PH: Všichni chceme postoupit. Nejdůležitější ale je, aby tým zůstal zdravý a vyhýbala se mu zranění, abychom neměli nějaký trabl (oba klepou na dřevo). Když se nám tohle vyhne, tak myslím, že vzhledem k tomu, jak všichni hráči přistupují k tréninku, to bude dobré.
JŠ: Jen si přeji, ať nám to vydrží, jak to teď máme. Ten zápal, který je velký, ať zůstane. Ať nemá kolísavou tendenci a je vzestupný. A pochopitelně plné tribuny.

REKLAMA