Volby ve Znojmě vyhrálo Babišovo ANO 2011

Celá republika žila o víkendu volbami. Byly dvoje. Komunální a senátní. Ty se ale týkaly jen třetiny okresů, mezi které Znojemsko nepatřilo, a tak se zde pozornost soustředila výhradně na výběr městských a obecních zastupitelů.


Nejsledovanější souboj pochopitelně probíhal ve Znojmě, kde se o přízeň voličů ucházelo 11 subjektů. S velkou převahou zvítězilo Babišovo ANO 2011 (29,72 % a 11 mandátů), jehož lídryní byla Ivana Solařová. A to ještě na posledních chvíli ANU odstoupili dva kandidáti, takže jejich výsledek mohl být o jeden až dva mandáty vyšší. Takhle ANO vyrovnalo rekord ČSSD z voleb roku 2014, kdy sociální demokraté měli rovněž 11 zástupců na radnici. Kdeže ale loňské sněhy jsou. Sociální demokraté doplatili na celorepublikovou neoblibu a také odchod svých zastupitelů, kteří v převážné většině zamířili do uskupení Naše Znojmo dosavadního starosty Jakuba Malačky. Naše Znojmo s odstupem skončilo druhé a získalo v zastupitelstvu 7 mandátů (18,13 %).


Na třetím místě skončilo SPD (11,62 %) vedené Petrou Svedíkovou – Vávrovou, které získalo čtyři mandáty, přičemž na první místo této strany se ve Znojmě dostal bývalý plavec Květoslav Svoboda. Těsně za SPD skončila koalice SPOLU (11,29 %), kterou vytvořila ODS a KDU-ČSL. Navzdory silným lídrům Františku Koudelovi a Pavlu Jajtnerovi jsou tyto dvě strany o jeden mandát chudší než před čtyřmi lety, kdy měly dohromady pět zastupitelů, zatímco nyní jen čtyři. Ještě hůře dopadla kometa minulých voleb Pro Znojmo Jiřího Kacetla (8.62 %). Zatímco pět mandátů tehdy v roce 2018 bylo velmi slušným výsledkem, letošní tři přece jen znamenají citelný ústup ze slávy.


Do zastupitelstva se ještě dostalo seskupení Znojmáci (5,62 %), které na radnici vyšle lídryni Bohumilu Beranovou a druhého v pořadí historika Jiřího Padalíka. Právě u tohoto subjektu je možné hledat ty dva ztracené mandáty, které chybí Pro Znojmu. O sedm setinek pod hranicí pěti procent skončili Piráti a jejich lídr Pavel Nevrkla tak zastupitelský post neobhájil. Na pět procent nedosáhla ani levicová Znojemská koalice sdružující ČSSD, KSČM a Zemanovce, které chybělo 0,37 procenta.

Za slušný výsledek lze označit 3,68 % znojemské TOP 09 už vzhledem k tomu, že v minulých dvou volebních obdobích tato strana ve Znojmě ani nefigurovala. Přísaha Roberta Šlachty v čele s Monikou Proche i Domov Moniky Gaszczykové už byly od pětiprocentní hranice poměrně vzdálené. První získala 2,14 %, druhá 1,53 %.


Bezprostředně po volbách se rozběhla zákulisní vyjednávání o budoucím užším vedení znojemské radnice, především o postech starosty, místostarostů a radních. Už dopředu se spekulovalo o koalici ANO 2011, SPD a Znojmácích. Všechny tři subjekty se do zastupitelstva dostaly a disponují sedmnácti mandáty v jednatřicetičlenném zastupitelstvu Otázkou ovšem zůstává postoj jednotlivých zastupitelů k tomu, že by měli v koalici spolupracovat s SPD, která bývá označována za extremistickou.


Rovněž v druhém největším městě Znojemska, Moravském Krumlově vyhrálo hnutí ANO 2011 vedené Michalem Horákem s 23,32 procenty a 5 mandáty. TOP 09 starosty a senátora Tomáše Třetiny skončila s 20,06 procenty na 2. místě a získala 4 mandáty. Stejně tolik má seskupení Společně pro Moravský Krumlov, které lze považovat za potenciálního spojence starostovi Topky. V Moravském Krumlově má alespoň jednoho zástupce na radnici každý ze sedmi subjektů, které se o přízeň voličů ucházely.

V Miroslavi drtivě zvítězila Zelená Miroslav současného starosty Martina Plechatého a jeho zástupce Svatoslava Ryšavého. V patnáctičlenném zastupitelstvu bude mít pohodlných devět mandátů. Tři mandáty získalo uskupení Pro Miroslav, dva ČSSD a jeden SNK Prosperita. V Hrušovanech nad Jevišovkou zvítězila Nová generace vedená Danou Cashinovou s 26,29 % a čtyřmi mandáty. Rovněž čtyři mandáty získalo uskupení Nezávislé Hrušovany dosavadní starostky Elišky Volné. Společně pro Hrušovany Patrika Reichla má mandáty tři, dva získali Nezávislí a po jednom ANO 2011 a KSČM. V Jevišovicích vyhrála KDU-ČSL vedená lékařkou Renatou Auerovou, která měla 41,56 procent a čtyři mandáty. Tři mandáty získalo Sdružení pro Jevišovice dosavadního starosty Pavla Málka, dva pak KSČM.


V současnosti běží sedmidenní lhůta pro případné podání návrhu na neplatnost voleb. Nestane-li se tak začne běžet patnáctidenní lhůta, během které by měla být svolána nová zastupitelstva, která zvolí ze svého středu starosty, jejich zástupce, případně u zastupitelstev nad patnáct členů také radní.


Celý rozhovor a více o komunálních volbách na Znojemsku včetně podrobných výsledků najdete v tištěné podobě Znojemského týdne nebo v jeho elektronické podobě.

REKLAMA