Vinobraní se vrací a s ním i Lucie Bílá

Po dvou covidových letech, kdy mělo vinobraní pauzu a bylo nahrazeno notně skromnější akcí rozprostřenou hlavně do sklípků v okolních obcích, se vrací tato největší znojemská slavnost v plném lesku. I s Lucií Bílou, která byla zřejmě nejzářivější hvězdou novodobé historie svátku vína a burčáku, kde zazpívala v roce 2008. Po čtrnácti letech si její vystoupení mohou návštěvníci vychutnat znovu a Lucie Bílá není zdaleka jediné jméno, které se ve Znojmě při vinobraní objeví.


„Hudební program je opravdu našlapaný. Kromě Lucie Bílé vystoupí také Marek Ztracený, Richard Müller nebo kapela Chinaski. 38. ročník vinobraní po dvouleté pauze slibuje velkolepou podívanou, které přirozeně budou dominovat tradiční průvod krále Jana Lucemburského, historická představení, rytířské turnaje či vinařské mázhauzy,“ přiblížil starosta Znojma Jakub Malačka. Ten upozornil také na absolutní hvězdu folklorního rámce, kterou bude Slovenský ludový umělecký kolektiv (SLUK), velký soubor, který uchvacuje diváky po celém světě.


Ředitel Znojemské besedy, která vinobraní organizuje, František Koudela je především rád, že tentokrát by vinobraní nemělo už nic zhatit. „Největší radost máme všichni z toho, že se vinobraní bude zase konečně konat. Neuvěřitelně se těšíme, jak my organizátoři, ačkoliv nás to stojí obrovské nervy a úsilí, tak i návštěvníci. Vinobraní je pro nás takový symbol návratu do doby, kdy bylo normální se potkávat, sdílet zážitky, zábavu a jakékoliv emoce. To nám všem chybělo asi nejvíc,“ zdůraznil Koudela.
Průvod krále Jana Lucemburského, který je největší atrakcí historického programu, bude čítat bezmála 500 historických postav a desítky zvířat. Svou velikostí, pojetím ani rozmanitostí nemá v České republice obdoby. Královskou dvojici stejně jako v minulém ročníku ztvární Miroslav Hrabě a Šárka Charvátová. Historický průvod projde centrem města v pátek 9. září ve 20 hodin a v sobotu 10. září ve 14 hodin.


Napříč festivalem se představí umělecké historické soubory. Jako tradičně Albion, Honorata a Merlet, kteří se zaměří na historický šerm. Ohňovou show předvede skupina In Flamenus a se svou vlajkovou show přijede uskupení Milités. Na žonglování a další kejkle do Znojma zavítají Komedianti na káře, kejklíř Čabík a další. Také dobovou středověkou hudbu uslyšíte hned na některých scénách, nejvíce pak na Václavském náměstí. Tam se představí znojemská skupina Lucrezia Borgia, Holba, Tempus, Gnomus, Krless nebo BraAgas. Chybět nebudou ani velkolepé rytířské jezdecké turnaje společnosti Štvanci v Kolbišti Horního parku.


Vinobraní nabídne také dvě odpočinkové zóny. Na ulici Přemyslovců poprvé vyroste relaxační zóna U Tří dubů. „Během slavností chceme návštěvníkům ukázat vše, na co ve Znojmě můžeme být pyšní. Není to jen víno, krásné historické centrum, ale také tradice ovocnářství, které je právě pro náš region tak typické. Domluvili jsme se na spolupráci s místní Farmou U Tří dubů, se kterou jsme vytvořili autentickou klidovou zónu s dekoracemi připomínající ovocný sad. Kromě toho tam návštěvníci zakoupí sezónní ovoce a nejrůznější mošty,“ přiblížil František Koudela. Druhá z odpočinkových zón vyroste na nádvoří hradu spolu se středověkou krčmou, kde i letos ochutnáte speciality inspirované recepty z doby Jana Lucemburského.
Už dříve bylo odtajněné téma letošních pamětních mincí, které bude královská družina rozdávat. Tisíce stříbrných a pouze 100 zlatých mincí s odkazem na výročí 200 let od narození Johanna Gregora Mendela, tak mohou návštěvníci chytnout během průvodu. Právě zlatá mince zaručí svému majiteli možnost volného vstupu na další ročník vinobraní.


Hlavním symbolem vinobraní je samozřejmě víno. Vedle nabídky v řadě mázhauzů si můžete užít i pochůzkovou degustaci s výhledem na údolí řeky Dyje, kterou nabídne scéna vinařů VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny. Na Vinném trhu, který najdete u vstupu do Znojemského podzemí, si vychutnáte víno za doprovodu cimbálových muzik. Jako tradičně nebude chybět znojemská Cimbálová muzika Antonína Stehlíka, Cimbálová muzika Dyjavan a kromě dalších poprvé autentická Horňácká muzika Petra Mičky. Každý z návštěvníků i letos dostane možnost stát se Znalcem znojemských vín, a to díky programu Víno všemi smysly, kterého se ujmou profesionální someliéři na znojemském hradě.


Znojmo se také připravuje na desetitisíce lidí, kteří sem o druhém zářijovém víkendu zamíří. „Pro komfortní přístup a bezproblémovou dopravu na vinobraní zajišťujeme posílené spoje jak městské hromadné dopravy, tak dalších linek v regionu, posilujeme také hlavní trasu do Brna a zpět. Přidali jsme také záchytná parkoviště, která svou kapacitou pojmou stovky osobních automobilů, výrazně více než v předchozích letech,“ konstatoval František Koudela. Záchytná parkoviště bude možné využít na ulici 28. října (podél železnice), dále na ulici Melkusova (u koupaliště), na ulici Přímětická (u SOU a SOŠ), nově pak v Krystal parku v Příměticích a na nádvoří ZŠ JUDr. Josefa Mareše. Záchytná parkoviště jsou situována vždy v blízkosti zastávek městské autobusové dopravy, která bude zdarma. Veškeré detaily jízdních řádů a parkovišť najdete na webu www.znojemskevinobrani.cz.

REKLAMA