Vinařstvím roku 2022 je i Thaya

Vyhlášením vítězů vyvrcholila ve čtvrtek v Brně celostátní soutěž „Vinozoom vinařství roku 2022“. Absolutním šampionem a vítězem v kategorii malé vinařství s produkcí do 50 tisíc litrů za rok, se stalo rodinné vinařství Jindřicha Kadrnky z Březí na Břeclavsku. V kategorii střední vinařství prvenství získalo vinařství Thaya z Havraníků na Znojemsku, které hospodaří na 106 hektarech vlastních vinic. Při výrobě vína se snaží zachovat tradiční postupy a současně víno zušlechťovat technologiemi 21. století. Víno Pinot Blanc 2018 se před třemi lety stalo absolutním vítězem Salonu vín.


Na okraji Havraníků stojí nový areál vinařství Thaya, který slouží nejen pro výrobu vína, ale i pro služby vinařské turistiky jako je restaurace a hotel. Základní filozofií vinařství je respekt k přírodě a úcta k regionu. Ne náhodou si proto dalo do názvu řeku Dyji, německy Thaya. O výrobu vín se stará Jakub Smrčka, který byl vyhlášen Enologem roku 2021.


V kategorii velkých vinařství s výrobou vín nad 250 tisíc litrů vína zvítězila společnost Bohemia Sekt ze Starého Plzence nedaleko Plzně. Při příležitosti pořádání soutěže „Vinozoom vinařství roku 2022“ udělil Svaz vinařů České republiky několik cen. Jednu z nich – „Počin roku 2022“, obdržel Jihomoravský kraj za pojmenování svých 37 nových vlaků podle odrůd révy vinné vypěstovaných v naší republice.

REKLAMA