Ovocné stromy mohou ohrozit únorové mrazy

Pořádně rozhoupané houpačce se podobá letošní zima. Zatímco přes den je téměř jarní počasí, v noci pořádně mrzne. V některých jižně položených oblastech, kde teplota dosahuje plusových 12 až 14°Celsia, hrozí, že se pak mohou mrazem poškodit narašené pupeny budoucích květů ovocných stromů. Že mírný průběh zimy není pro ovocné stromy ideální a že nese riziko předčasného probuzení stromů z dormance, potvrdil ředitel ovocnářské společnosti Pomona Těšetice Ivo Pokorný. Současně informoval, že v jejich sadech k tomu naštěstí dosud nedošlo.


Na Znojemsku nejvíce mrzlo v prosinci, kdy bylo mínus osm stupňů Celsia, letos v lednu je to kolem mínus pěti. Podle Libora Kahouna, jednatele Farmy U tří dubů ve Stošíkovicích, která pěstuje třešně, višně, meruňky, broskve, švestky, ryngle, mirabelky, jablka a hrušky na 55 hektarech ovocných sadů, to nemá negativní vliv na vinnou révu, ani na ovocné stromy. Ty jsou nyní ve vegetačním klidu, který potrvá zhruba do konce února. „I když nastávají teplotní výkyvy, do doby, než stromy začnou rašit, poškození pupenů při teplotách do mínus pěti stupňů neočekáváme. Jiné by to bylo, kdyby mrazy přišly v dubnu a v květnu, kdy už stromy kvetou nebo kvést začínají, jak se to v posledních letech již několikrát stalo, anebo by v únoru přišly mrazy pod mínus 10 stupňů,“ vyjádřil Kahoun.


Vegetační klid je vhodný pro zimní řez stromů. V sadech na Znojemsku probíhá právě u hrušní, jabloní, třešní, švestek a slivoní. Až začnou stromy rašit, sadaři je začnou ošetřovat proti škůdcům. Například Stošíkovičtí na to používají pouze oleje. Také plánují, že vyzkouší nové odrůdy ovocných stromů, které vysadí místo starších, již zlikvidovaných dřevin. Novou výsadbu třešní chystají letos na podzim ovocnáři v Öko Fruit International ve Slupi. V březnu začnou také zákazníkům nabízet mladé ovocné stromky a keře drobného ovoce, které pěstují.

REKLAMA