Dobrá zpráva pro všechny milovníky knih

(ILUSTRAČNÍ FOTO: Shutterstock) Nejen ráda čte, ale i píše osmnáctiletá Nicol Černá, studentka znojemského Gymnázia Dr. Karla Polesného. Odmalička ji baví tvořit, ať jsou to komiksy, příběhy, počítačové animace nebo literární tvorba. Svůj talent zúročuje v literárních soutěžích. V jedné z nich, Jižní Morava čte, získala prvenství v okresním kole s povídkou na téma „Tajemství knihovny“. V 15. ročníku Autorského čtení žáků ZŠ a studentů středních a učňovských škol před třemi roky obsadila třetí příčku za povídku „Pocit z nové knihy“. Své příběhy také publikuje na platformě Wattpad, kde s příběhem „Tajemství agentů“ byla čtvrtá z 86 soutěžících. Jak s nadsázkou prozradila, čte všechno, co ji přijde pod ruku a svoji zálibu se rozhodla sdílet se stejně založenými lidmi. Založila ve spolupráci s Městskou knihovnou Znojmo Knižní klub, kam zve nejširší veřejnost. Ale o tom už je náš rozhovor.

 

 

Nedávno jste založila Knižní klub pro ty, co rádi čtou. Začátkem ledna se uskutečnila druhá schůzka. Můžete přiblížit, jak setkání probíhají?

 

Scházíme se vždy první pátek v měsíci, kromě dubna, kdy se schůzka uskuteční až druhý týden, čtrnáctého. Navzájem si tam doporučíme nebo zkritizujeme knihu či knihy, které jsme minulý měsíc četli. Pokaždé losujeme téma čtení na daný měsíc. V lednu to byla “Nejkrásnější obálka”. Což znamená, že si každý z nás přečte knihu, na které ho jako první zaujme obálka. Třeba já jsem si zvolila Hvězdopravce Martina Bečana.

 

 

Jak chcete získat zájemce do Knižního klubu, když mnoha lidem dnes stačí jen internet?
Věřím, že stále jsou lidé, kteří rádi čtou, chtějí se o knihách bavit a diskutovat a sociální sítě jim nestačí.

 

 

Jak jste na ten nápad přišla?
Ráda trávím svůj čas v knihovně a v knihkupectvích, mám ráda vůni knih, tak jsem si přála setkat se s dalšími knihomoly. Ředitelka znojemské knihovny Jana Sikorová mi to umožnila v konferenčním sále knihovny na Zámečnické ulici, za což jsem jí velice vděčná.

 

 

Jaký druh literatury čtete nejraději?
Jako malá jsem dostávala hodně knih, četla jsem s mámou před spaním a už od svých čtyř let jsem navštěvovala dětskou knihovnu. Čtu asi úplně všechno, co mi padne pod ruku. Žánry knih ani moc neřeším, i když mi moc nevyhovují detektivky, ty mám radši zfilmované.

 

 

A co vzkážete na závěr?
Že schůzky jsou zábavným, příjemným i poučným odpočinutím od každodenních starostí a že vítáme každého čtenáře. Zájemce zvu na další setkání, které se uskuteční v pátek 3. února od 16 hodin v Městské knihovně Znojmo 

REKLAMA