Situaci ve višňovské polepšovně řeší policie i ministerstvo

(FOTO: vuvisnove.cz) Trestná činnost, slovní i fyzické napadání, užívání drog, šikana se sexuálním podtextem, vulgární vyjadřování, s tím vším se potýkají svěřenci ve Výchovném ústavu ve Višňovém. Vyplývá to z letošní zprávy o kontrole České školní inspekce v tomto zařízení. Dokument současně konstatuje, že i nadále přetrvává vysoká útěkovost dětí. Také, že v místnostech kde pobývají, byla naměřena teplota 15,8 stupňů Celsia i vlhkost. Inspekce dokonce uvádí, že ředitel ústavu fyzicky děti napadl. Podala kvůli tomu, i pro podezření z nedovoleného nakládání s drogami, oznámení na policii a na Okresní státní zastupitelství ve Znojmě. O nevyhovujících podmínkách bydlení dětí zase informovala Krajskou hygienickou stanici.
Známou se stala výpověď bývalého klienta višňovské polepšovny zaznamenaná internetovými médii. Popisuje, že při exkurzi osmi až třináctiletých dětí z Výchovného ústavu v Moravském Krumlově u nich ve Višňovém, on a další čtyři svěřenci s trestní minulostí, je „profackovali“, některé i kopali a nadávali jim. Děti plakaly, protože nemohly ven ze třídy, což se jim podařilo až za chvíli. Za tuto „výchovnou lekci“ Višňovští od učitelů dostali krabičku cigaret jako odměnu. Inspektoři kvůli všem pochybením proto navrhují odvolání ředitele.


Situací se nyní, jako zřizovatel Výchovného ústavu ve Višňovém, zabývá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, jehož pracovníci vše na místě osobně zjišťovali. „Protože ještě v danou chvíli nemáme k dispozici veškerá relevantní zjištění a výsledky, zaujmeme stanovisko a přijme následná opatření teprve po skončení všech kontrol a vyšetřování a v návaznosti na jejich výstupy,“ sdělila mluvčí tohoto ministerstva Aneta Lednová. Poznamenala, že také komunikují s žalobcem, který se na ministerstvo s uvedenými podněty obrátil. Podle neověřených informací má jít o bývalého zaměstnance višňovského zařízení. Jak naznačil krajský policejní mluvčí Bohumil Malášek, policisté získávají a vyhodnocují informace a případ zatím neuzavřeli.

REKLAMA