Romové napadli tři mladíky v Dyjákovicích

Soužití místních s necelou dvacítkou Romů v Dyjákovicích ubytovaných v domě nazývaném myslivna přináší problémy. Jeho obyvatelé bývají opilí, ruší noční klid a dělají výtržnosti. Nedávno fyzicky napadli tři mladíky. „Když jsem šel večer z hospody kolem ‚myslivny‘, začali na mě odtud sprostě pokřikovat zde ubytovaní Romové. Nešetřili nadávkami. Došel jsem domů, vzal psa a vrátil se za kamarády, kteří stáli venku před hospodou, protože už byla zavřená. Vyprávěl jsem jim, co se mi přihodilo. Potom jsme přešli k Potravinám na růžku, kde jsme se na chvíli zastavili. Vtom přijelo auto, z kterého vyskákali čtyři cikáni, řvali na nás, že jsme jim házeli sklenice na zeď ubytovny a začali nás fyzicky napadat. Dostal jsem dvakrát pěstí, kamarád jednou. Třetího trefili jen do ruky, protože jim před ránou uhnul. Za chvíli přijela dodávka, ve které bylo dalších deset Romů. Začali jsme se hádat a znovu jsme jim opakovali, že jsme na jejich dům neútočili. Oni si tu hádku natáčeli na telefony, které jim rozdal člověk, který je přivezl a zřejmě je zaměstnává, ale nevím, kdo to byl. Kamarád přivolal policii,“ popsal dvacetiletý mladík z Dyjákovic, který nechtěl zveřejnit své jméno, ale jeho totožnost redakce Znojemského týdne zná. Přijeli strážci zákona z Hrušovan nad Jevišovkou, kteří vyslechli obě strany.


Policie potvrdila, že v Dyjákovicích zasahovala, s tím, že událost prošetřila a vyžádala si i záznamy z kamer, které nechala obec na návsi v přilehlých ulicích již dříve instalovat. Událost předala k dořešení přestupkové komisi v Hrušovanech nad Jevišovkou. Přitom nejde o první konflikt, opilí Romové z ‚myslivny‘ chodili uprostřed léta v noci po vesnici s lopatami a tyčemi a vyhrožovali místním.
Podle dyjákovických nikdo z obyvatel obce sklenice na ‚myslivnu‘ neházel. Lidé se tomuto domu a celé ulici spíše vyhýbají. Jde o válku mezi dvěma znepřátelenými skupinami Romů ze Slovenska, kteří tam bydlí. Ta první se sem nastěhovala vloni za prací. Druhou tvoří Romové, kteří se museli kvůli problematickému chování odstěhovat z ubytovny v Praze. Jejich boje a rozmíšky prý došly až tak daleko, že jedna skupina nechtěla několik dnů druhou pustit dveřmi do domu, takže ti museli rozbít okno a přistavit si žebřík, aby se dostali dovnitř.


Celý článek najdete v tištěné podobě Znojemského týdne nebo v jeho elektronické podobě.

REKLAMA