Pro mě je Miroslav dalším domovem, kam se rád vracím, říká Roman Horký

V letošním ročníku populárního miroslavského Meruňkobraní se po vyhlášení výsledků a po všech oficialitách jako hvězdný host v podvečerním koncertu představil hudebník, skladatel, textař a zpěvák Roman Horký za doprovodu své dlouholeté skupiny Kamelot. Psát o Romanu Horkém v případě souvislosti s městem Miroslav jako o hvězdném hostu je však nadnesené, protože, jak vyplynulo z rozhovoru s ním, považuje jej za svůj další domov. Nejen o vztahu Romana Horkého k Miroslavi, ale také o okraji znojemského okresu s údolím řeky Rokytné i o vzniku Kamelotu, včetně hitu desetiletí, se pak vedl krátký rozhovor pro čtenáře našich novin.


Pane Horký, vím, že bydlíte u nás na jihu Moravy, takže město Miroslav asi znáte. Asi i víte, že se tu koná už po několik desetiletí uprostřed měsíce července Meruňkobraní se soutěží o knedlíkového krále. Tuším správně?
Ano, věděl jsem to. Tuto akci znám. Mám tady v Miroslavi kamarády a pro mě je Miroslav krásné město. Taky je pro mě velikou ctí tady hrát. Děkuji panu starostovi a tím, že sem taky jezdím k paní zubařce Aničce Klejdusové, která se mi stará o zuby a díky ní mám pořád veselý úsměv, tak i jí. Mám tady v Miroslavi kamarády a jezdíme s partou odsud na vodu. Pro mě je v podstatě Miroslav takovým dalším domovem, kam se rád vracím a kde je mi dobře.


A co meruňkové knedlíky už jste ochutnal? Co meruňky nebo meruňkovici?
Neochutnal jsem. Nejsem pojídač knedlíků. Nějak mně to ještě nepřišlo k chuti. Ale samozřejmě meruňku jako pálenku zdejší znám a meruňkovici tady mají taky dobrou. Já taky pálím, ale já pálím v Tavíkovicích…


V Tavíkovících? U nás na znojemském okrese?
V Tavíkovicích u řeky Rokytné je stará pálenice, kde se pálí na dřevě a tam já pálím svoje švestky, svoje hrušky a taky meruňky.


Aha, proto je za místo zrodu Kamelotu brána ona oblast za humny našeho okresu směrem na dnešní Vysočinu až k Březníku, a s ním i údolí zatopená s výstavbou přehradních nádrží Dukovany – Mohelno.
Dá se říci, že za naším vznikem je jihozápadní Brněnsko. To byly cíle našich výprav na trampingu, když jsme ještě za mlada jezdili. Tam jsme přičichli trampským sborům a to nám pochopitelně dalo strašně moc do vínku, abychom mohli hrát písně, co hrajeme.


Jak je to dlouho, co vznikla formace Kamelot?
Letos je to 40 let!


Neskutečné! Počítal jste s tím, že vám to jako Kamelotu tak dlouho vydrží?
Já jsem s tím v podstatě počítal.


Celý rozhovor najdete v tištěné podobě Znojemského týdne nebo v jeho elektronické podobě.

REKLAMA