Pošta zruší pobočky, ale které to budou?

Vláda minulý týden schválila plán na restrukturalizaci České pošty, která je dlouhodobě v deficitu. Patří k němu i zrušení zhruba deseti procent jejich poboček (celkem jich má Česká pošta 3 200) a propuštění více než dvou tisíc zaměstnanců, což opět tvoří necelou desetinu celkového počtu. Zatím ale není jasné, které pobočky se budou rušit a kdo dostane výpověď.


K zeštíhlení už Česká pošta v minulosti sáhla několikrát. Dříve se to týkalo především úřadů i zaměstnanců na venkově. Tentokrát se má jednat hlavně o města. „Do počtu 3 200 poboček se započítávají i pošty Partner, kterých je v současné době přes 800. Těch se rušení týkat nebude, stejně tak nedojde ke zrušení pošty, která je v obci nebo městě jedna jediná. Musíme zachovat dostupnost poštovních služeb, proto by rušení těchto pošt nedávalo smysl. Pokud je v obci jedna pobočka, tak tam zůstane,“ uvedl na dotaz Znojemského týdne tiskový mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.


Konkrétní ale zatím být nechtěl. „Materiál, který připravil Český telekomunikační úřad a který předpokládá zajištění dostupnosti poštovních služeb i při snížení počtu poboček ze současných
3 200 na 2 900, je nyní stále v mezirezortním připomínkovém řízení. Z toho důvodu nebyl seznam zveřejněn. Starostové i veřejnost budou o konkrétních rušených pobočkách informováni v momentě definitivního schválení nových parametrů pro pobočky,“ dodal Vysoudil.


Tato slova poněkud nekorespondují s vyjádřením ministra vnitra Víta Rakušana, podle kterého mělo být rušení konkrétních poboček konzultováno se starosty. Na náš dotaz starostce Znojma, zda nějaká taková konzultace proběhla, jsme ale nedostali žádnou odpověď, takže se můžeme jen domnívat, že se tak nestalo. Pokud mají platit slova o tom, že pobočky nebudou rušeny v místech, kde je jen jedna, v úvahu pro zeštíhlení připadá ze znojemského okresu pouze samotné Znojmo.


Celý článek najdete v tištěné podobě Znojemského týdne nebo v jeho elektronické podobě.


REKLAMA