Masové propouštění se nekoná, někde ale neprodlužují smlouvy

Až šedesát procent, zejména velkých firem a společností, má podle předpovědí ekonomů letos a v dalších letech propouštět své zaměstnance. Důvodem bude nadbytečnost, nedostatek zakázek a drahé energie. Vyšší nezaměstnanost by negativně dopadla na náš region, který se už nyní potýká s tímto fenoménem. Podle listopadové statistiky bylo na Znojemsku 3 897 lidí bez práce, což představuje 5,1procentní míru nezaměstnanosti, která o 1,6 procenta překročila celostátní průměr. Náš okres se tak v závěru roku, kdy nejsou sezónní práce, opět dostal do první desítky těch s nejvyšší nezaměstnaností. Podle vyjádření vedení výrobních firem a společností ve Znojmě a okolí propouštění svých zaměstnanců ve velkém letos neplánují.


Nové koupelny už tolik nefrčí

S nižším zájmem zákazníků o vany, umyvadla, toalety, obkladačky a další stavební a renovační materiály i s dražšími energiemi se musí vyrovnat i znojemský závod CZ Laufen. „Abychom se přizpůsobili novému poptávkovému scénáři, nenahrazujeme momentálně pracovníky, kteří odchází z vlastního rozhodnutí a neprodlužujeme část smluv na dobu určitou,“ informoval Luis Sergio Castro, generální ředitel CZ Laufen, která je součástí mezinárodní společnosti. Nastínil, že vyhlíží nejen zlepšení mezinárodní situace, ale i možnost získání podpory od české vlády, která by minimalizovala škody, k nimž dnes v průmyslových odvětvích dochází. Zvláště v energeticky náročných podnicích, mezi něž patří i znojemská keramička.
Propouštění svých kmenových zaměstnanců neplánuje ani společnost Nevoga, která vyrábí stavební profily, bednící techniku, distanční plastové, betonové a ocelové prvky, jak nastínila manažerka jejího znojemského závodu Zuzana Pastrňáková.


Celý článek najdete v tištěné podobě Znojemského týdne nebo v jeho elektronické podobě.

REKLAMA