Zdražení: Od desetikorun až po tisíce

Extrémní nárůst cen na burzách vedl ke zdražení plynu, elektřiny a vody v letošním roce. Proto je zastropovala vláda naší republiky. Stát tak stanovil maximální ceny – 6 050 korun za megawatthodinu elektřiny a 3 025 korun za megawatthodinu plynu. Odběratelé společnosti E.ON, která je jedním z dodavatelů energií na jižní Moravě, budou podle její mluvčí Martiny Slavíkové platit takto: „V bytě, kde elektřinu používají jen pro běžnou spotřebu s ročním odběrem zhruba 1,5 MWh elektrické energie, zaplatí v průměru asi o 300 korun měsíčně více. Pokud elektřinou i ohřívají vodu, je to navýšení o 760 korun. V rodinném domě, kde jeho obyvatelé elektřinou navíc i topí a ročně spotřebují kolem 9 MWh, budou náklady vyšší o 1 550 korun měsíčně, než doposud.“ Podotkla, že podobné je to i u plynu. Byt, kde jej lidé používají pouze na vaření a spotřebují 0,4 MWh, tam je čeká zdražení o 30 korun měsíčně. Pokud někdo plynem i ohřívá vodu, připlatí asi 410 korun za měsíc. Rodina, která v domě plynem i topí a spotřebuje okolo 24 MWh ročně, zaplatí měsíčně navíc 1 430 korun. Zdůraznila, že úprava ceníku se nedotkne asi třetiny klientů, kteří mají u E.ON smluvně fixované ceny.


Fixované ceny z dřívějška platí dál

Drtivá většina odběratelů další energetické společnosti Innogy má zafixované výhodnější ceny plynu i elektřiny z minulosti, a proto budou platit za energie tyto nižší ceny. „Zákazníkům, kteří k nám přešli v posledních měsících či mají smlouvu na dobu neurčitou nebo jim skončila fixace, zastropováváme ceny podle vládního nařízení. Vzhledem k tomu, že nákupní ceny na letošní rok jsou výrazně nad cenovým stropem, představuje pro ně strop významnou pomoc,“ vysvětlila regionální mluvčí společnosti Innogy Linda Filuszová. Doplnila, že se to ale týká jen asi 10 procent odběratelů. Zopakovala, že většina jejich odběratelů má zafixované nižší ceny z dřívějška, které jsou pod cenovým stropem.


Voda podražila skoro o 25 korun za kubík

Obyvatelé Znojemska zaplatí letos za kubík vody 131,81 korun, což je o 22,81 procent více než vloni. Rozhodl o tom dobrovolný svazek měst a obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko, sdružující 79 obcí. Lidé tak za vodné a stočné zaplatí o necelých 25 korun za kubík více ve srovnání s minulým rokem. Cena odráží náklady, minimální zisk, zdražení elektrické energie, obnovu vodovodní a kanalizační sítě. „Letos se investice do infrastruktury Svazku budou týkat například rekonstrukce čističky odpadních vod Znojmo, rekonstrukce a intenzifikace čistírny Štítary a přivaděče pitné vody do Tvořihráze,“ vyjmenovala mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Librová.


Jak nastínil Lubomír Gloc, generální ředitel této společnosti, která provozuje vodovody a kanalizace i na Znojemsku, kalkulace cen za vodné a stočné pro letošní rok byla velmi složitá. Promítly se do ní vysoké ceny energií, materiálů, chemikálií a inflace. Elektrická energie je přitom základním kamenem pro dodávky pitné a čištění odpadní vody. Cena silové elektřiny se vodohospodářům i po zastropování zvýšila čtyřikrát.


V dlouhodobějším horizontu je také nutné se připravit na možný nedostatek surové vody kvůli klimatickým změnám, chybějícím srážkám i na její horší kvalitu vlivem odlesnění velkých ploch. Půjde například o přípravu propojení vodárenských soustav tak, aby bylo možné zásobovat pitnou vodou z více vydatnějších zdrojů.

REKLAMA