Lubo Kristek oslavil osmdesátku

Světově uznávaný sochař, výtvarník i performer Lubo Kristek, který se po návratu z emigrace koncem minulého století natrvalo zabydlel u nás na Znojemsku, konkrétně v obci Podhradí nad Dyjí, oslavil v minulých dnech významné životní jubileum; rovných osm desítek let.


A oslavy to nebyly lecjaké, nýbrž pro páně Kristkova jména naprosto stylové. K jeho rodnému domu v jihomoravském krajském Brně, kde 8. května r. 1943 přišel na svět, se sjelo na bezmála jednu tisícovku jeho fanoušků, přátel i podporovatelů, aby mu mohli nejenom pogratulovat, ale zároveň si s ním také připít na zdraví i na stálou a neutuchající uměleckou potenci, již stále přímo hýří.


Akce se s mnoha hosty zúčastnila též celá řada Kristkových kolegů z umělecké branže stejně jako osobností politického či společenského života od nás nebo ze sousedních států střední Evropy. Součástí narozeninových oslav bylo také slavnostní odhalení dalšího a nejnovějšího Kristkova obrazu; Aktu bezpohlavní ženy, respektive v současnosti lépe napsáno Aktu nebinární osoby, k čemuž svou měrou opět přispěla i skvadra hudebníků. V hudební umělecké produkci speciálně pro tuto příležitost vytvořeného kvintetu nechyběli ani přední sólisté brněnské filharmonie Julian Veverica nebo David Tuba Křížek, s nímž si letmý rozhovor můžete přečíst na jiné stránce tohoto aktuálního vydání Znojemského týdne.

REKLAMA