Jarní mrazivé vlny poškodily květy a mladé plůdky na ovocných stromech. V těšetické Pomoně přišli „díky“ nim o celou úrodu broskví a zhruba o osmdesát procent úrody meruněk. „I tak jich ale zbývá dostatek pro lokální, znojemský trh, který zásobíme zhruba třiceti tunami. Meruňky budou k dostání také v našem sadu i v prodejně Rynek, která je jeho součástí, “ uvedl ředitel této ovocnářské společnosti Ivo Pokorný. Poznamenal, že kvůli dešťům i chladnějším jarním teplotám se posune sklizeň raných odrůd až na první týden v červenci.
Nejnižší úroda třešní Kordia i Carmen
Mínusové teploty zasáhly všechny sady ve stošíkovické Farmě U Tří dubů. Poškození je různé, podle citlivosti jednotlivých druhů a odrůd ovoce i vývojové fáze květů či plůdků během mrazů. „U broskvoní jsme zaznamenali 60 až 100 procent propad. Podobné to je kvůli silnému podchlazení i u meruněk. Ze sedmi odrůd tohoto ovoce máme u dvou až třech počet plůdků na úrovni 30 až 50 procent obvyklého stavu, u ostatních jsou dokonce jen dva či tři plody na stromě. Téměř celá zmrzla naše hlavní odrůda třešní Kordia, podobně je na tom i Carmen, ostatní třešně byly poškozeny odhadem mezi 30 až 50 procenty, višně zhruba ‚jen‘ z 25 procent, u slivoní je to od 25 do 40 procent. Přesné zhodnocení budeme znát až v polovině června,“ vyjmenoval jednatel stošíkovické farmy Libor Kahoun. Doplnil, že pokud na stromech něco zůstane, tak první úrodu třešní a višní by mohli začít sklízet koncem června a meruněk začátkem prázdnin. Na letní jablka a broskve se mohou zákazníci těšit v jejich prodejnách ve znojemském Louckém klášteře, v Příměticích a ve Stošíkovicích koncem července. Švestky a hrušky tam budou k dostání zhruba od poloviny srpna.
Největší škůdce: Teplá zima a mrazivé jaro
Mráz, který přišel poslední dvě středy v březnu, se nevyhnul ani ovocným sadům společnosti Ökofruit International, které jsou převážně v okolí Jaroslavic. „Nešlo o přízemní mrazíky, ale o typický vpád studené fronty. Navíc doprovázené celodenním silným severozápadním studeným větrem, který měl podstatný vliv na ochlazení květů a pupenů ovocných stromů ještě před poklesem nočních teplot pod nulu. Problémem teplomilného ovoce byl letos opět teplý průběh zimy, oteplení na počátku března a následné ochlazení,“ konstatoval jednatel této společnosti Martin Feranec. Potvrdil, že nástup meruněk do vegetace se bohužel za posledních čtyřicet let uspíšil o čtrnáct dní, takže běžně kvetou v březnu, ale typický ráz počasí pro tento měsíc zůstal stejný. Je tedy obvyklé, že na konci března nadále mrzne. Nejhůře u nich dopadly třešně, těch v jejich sadech uzraje pouhých 10 procent z obvyklé úrody, za nimi následují meruňky s 20 procenty, u slivoní odhadují poloviční výnosy, u hrušní 60 procent. Prvním ovocem, které koncem června sklidí, budou meruňky.
Jabloně slibují dobrou sklizeň
Některé odrůdy jabloní v sadech Farmy U Tří dubů sice méně kvetly, ale úroda by přesto mohla dosáhnout 80 produkce loňského roku, který byl pro pěstitele tohoto ovoce úspěšný. Jak nastínil Ivo Pokorný, v Pomoně Těšetice se mrazy téměř nedotkly jabloní, višní a švestek, a tak už se těší na jejich sklizeň.