Hrůza v Dyjákovicích: Nájemníci z myslivny terorizují vesnici

Hrůznou noc zažily z neděle na pondělí Dyjákovice. Skupina asi sedmi opilých cikánů chodila po vesnici s lopatami a tyčemi, dělala nepořádek a napadala místní. Poradit si s nimi dokázala teprve třetí policejní hlídka, která na místo po urgenci starosty obce dorazila. Tři z výtržníků byli následně zadrženi.


„Přijela hlídka z Hrušovan nad Jevišovkou, ale aby situaci zvládla, musela požádat o posily ze Znojma. Šlo o Romy ze Slovenska z domu číslo popisné 51, kterému říkáme myslivna. Od majitele – Biskupství brněnského, si jej pronajala hrušovanská společnost Derami, která je zde ubytovává. Celkem tu bydlí sedmnáct lidí, jedna skupina se sem nastěhovala už vloni. Druhou tvoří Romové taktéž ze Slovenska, ti se sem dostali nedávno, z jedné pražské ubytovny, odkud museli kvůli nevhodnému chování odejít,“ přiblížil starosta Dyjákovic Josef Gajdošík, který byl svědkem nedělního incidentu. Policisté odvezli do policejní cely ve Znojmě největší agresory. „Zajistili jsme tři osoby cizí státní příslušnosti, které nejsou občany České republiky. Před obecním úřadem a u základní školy se dopustily hrubé neslušnosti a vzájemně se fyzicky napadaly. Skončily na znojemské policejní služebně, odkud byly po vystřízlivění propuštěny. Dechová zkouška prokázala, že měly v krvi kolem tří promile alkoholu,“ popsal krajský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Podotkl, že trojice je nyní vyšetřována na svobodě pro trestný čin výtržnictví.


Konflikt probudil i rodinu, která má dům nedaleko myslivny. „Celý víkend byli obyvatelé objektu č. p. 51 v Dyjákovicích hluční, zejména v neděli večer, kdy mě vzbudila rána asi ve 22 hodin a pokřikování – ‚čeho se bojíte bílé huby!‘. Kdy šla trojice mužů směrem do obce s lopatou a tyčemi v ruce. Ano, začínám mít strach o ženu, dítě a majetek,“ zaslal písemné upozornění obci a na zdejší faru obyvatel Dyjákovic. Nevylo to jediné oznámení. U starosty se sešlo několik stížností na chování obyvatel myslivny.
„Je to tady hrůza. Od té doby, co sem nájemce nastěhoval novou partu lidí, tady máme všichni strach. Dlouho do noci je tam hluk, zpěv přechází ve řvaní a hádky. Manžel stává ve čtyři ráno do práce a vůbec se nevyspíme, nemůžeme ani otevřít okna, děti se bojí chodit kolem,“ popisuje žena, která nedaleko problematické nemovitosti bydlí.


Po nastěhování Romů v minulém roce se ze zahrad v Dyjákovicích začala ztrácet zelenina a ovoce, s velkým nárůstem krádeží se potýkají i místní obchody. Dochází také k odcizení oblečení z přistaveného kontejneru na textil.


Celý článek najdete v tištěné podobě Znojemského týdne nebo v jeho elektronické podobě.

REKLAMA