Hasiči, záchranáři a policisté si sáhli až na dno svých sil

(FOTO: Hasiči JHM) Přestřelky, oheň, agresivita, těžce zranění, strmý svah, to vše bylo součástí speciálního cvičení Integrovaného záchranného systému. Mělo název Extrem 2 a uskutečnilo se ve středu v Podhradí nad Dyjí. Stovka policistů tam musela zvládnout nepředvídatelné a mimořádně náročné situace, kdy záleželo jen na jejich pohotovosti, rychlosti a odvaze, jak rizika vyhodnotí a jak dané situace zvládnou. Další stovka lidí se podílela na přípravě a organizaci cvičení, jako například figuranti.


Pašeráci drog stříleli

Cvičení tvořily čtyři události, s nimiž se posádky záchranářů, jednotky hasičů a hlídky policistů mohou setkat v praxi. První začínala oznámením dopravní nehody prostřednictvím automatického volání z auta – eCall. Situace se nečekaně zdramatizovala příjezdem druhého vozu s pašeráky, kdy mělo dojít k předání drog, což se neobešlo bez přestřelky. „Zdravotníci záchranné služby si museli poradit se zcela jinými typy poranění, než jaká jim byla původně oznámena. Některé z vážně zraněných pacientů resuscitovali či zaintubovali, což znamená, že jim zajistili dýchací cesty a napojili je na umělou plicní ventilaci,“ přiblížila ošetření mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.


V prudkém svahu dvakrát zkolaboval

Druhý scénář představoval zásah ve špatně přístupném terénu. Záchranáře přivolala dívka, která uvedla, že byla se dvěma kamarády na túře a jeden z nich ve velmi prudkém svahu zkolaboval. Druhý mu šel na pomoc a zlomil si nohu. „Zdravotníky o poloze zraněných informovala aplikace záchranka, ale aby se k nim dostali, museli se slanit z prudkého svahu. Zkolabovaného muže, který měl i zástavu oběhu, resuscitovali, naložili na nosítka a společně s hasiči ho vynesli do prudkého kopce. Po cestě ho znovu resuscitovali, protože měl další zástavu oběhu,“ uvedla mluvčí záchranky. Poznamenala, že právě toto cvičení bylo velmi náročné na fyzické síly posádek, které se navíc musely rozdělit tak, aby zvládly péči o oba pacienty.


Celý článek si můžete přečíst v aktuálním tištěném vydání Znojemského týdne nebo v jeho elektronické verzi.

REKLAMA