Deset rad jak se ubránit chřipce

Tradiční čínská medicína vidí tělo jako provázaný systém navzájem se široce ovlivňujících orgánů. V potaz bere nejen fyziologickou stránku nemoci, ale i její psychologický rozměr. Celostní výživová průvodkyně Lenka Mrkvičková ze Znojma připravila v tomto období pro naše čtenáře 10 praktických a užitečných rad jak se bránit proti různým virozám a chřipce, včetně covid-19. Doporučuje je lékař tradiční čínské medicíny MUDr. Jozef Loucký z pražské „TCM Clinic“. Zdůrazňuje, že je důležité naše tělo v zimě neochlazovat nevhodnými potravinami a připomíná i význam teplých snídaní. Měli bychom si především chránit naši energii, kterou máme v zimě oslabenou, a posilovat naše vnitřní teplo. Základem je vhodná a vyvážená strava, dostatek tepla a odpočinku.


1/ Zaměřte se nejen na teplé oblečení, ale i na péči zevnitř!
Tělo je v zimě a na podzim mnohem náchylnější k nemocem, protože v tomto období se naše jindy expanzivní energie ukládá k spánku a regeneruje. Proto je třeba tuto energii dostat na jeho povrch a vytvořit z ní doslova „energetické brnění“.


2/ Dejte na zázvor, jeho léčivé účinky se vařením zesílí!
Číňané vypozorovali, že vařený zázvor má lepší zdravotní účinky než syrový, navzdory tomu, že některé vitamíny se zničí. Ideální je zázvorová voda uvařená ze sedmi plátků zázvoru a půl litru vody, ale bez medu a citronu. Pít se musí jen v dopoledních hodinách, kdy má zázvor největší léčivé účinky!


3/ Když už jste nemocní, na citron zapomeňte!
Kyselost citronu vtahuje dovnitř energii, kterou naopak chceme a potřebujeme dostat ven. Proto často po odeznění hlavních příznaků nemoci kašleme. Myslíme si, že na nás „vlezlo“ něco jiného, co bychom měli léčit jinak. Ale podle Číňanů je to stále tatáž nemoc, kterou jsme nezvládli.


4/ Dopřávejte si teplé snídaně!
Více než na nadměrný vitaminový doping bychom se v zimě měli zaměřit na vytváření vnitřního tepla. Základem jsou teplé snídaně, jako jsou například kaše nebo polévky (vývary). Během dne pak jíst jen lehce kořeněná jídla.


5/ Nezapomínejte na skořici!
Že skořice zahřívá, je známá věc. Opravdové imuno-stimulační účinky nemá běžně prodávaná kůra, ale větvičky tohoto tropického stromu. Dají se sehnat ve formě léčiva například v internetovém obchodě www.tcmbohemia.cz


6/ Čerstvé ovoce a zeleninu jezte v zimě jen výjimečně!
S vitamíny to není tak „horké“, jak se uvádí. Čerstvá zelenina a ovoce totiž ochlazují náš organismus, což je přesně to, co v zimě nepotřebujeme. Tyto druhy potravin způsobí, že naše cévy se dostatečně neprokrví a potom nedávají průchod imunitě, když potřebuje vyrazit do boje.


7/ Nepotlačujte pocení!
Když se tělo potí, znamená to, že se uzdravuje, a že vytlačuje na povrch kůže a odtud pryč z organismu energii zanesenou škodlivinami (bakteriemi a viry). Pokud pocení potlačíme, koledujeme si o nepříjemné následky v podobě vleklých bronchitid nebo rým.


8/ Chraňte si celé tělo a nezapomínejte na ruce!
Zatímco v létě do nás, podle Číňanů, vnikají bakterie a viry přes nos a ústa, v zimě je to kůže. Stačí, pokud si do mrazu neoblékneme rukavice nebo si vezmeme jedny tenké ponožky a prochladneme, pak máme „nevítanou návštěvu“ v podobě nemoci.

9/ Zchlaďte svoji mysl!
Tradiční čínská medicína upozorňuje, že v chřipkovém období bychom si měli dát pozor na emoční vypětí, které naše tělo přehřívá. Když potom do něj vtrhne chlad, exploduje mnohem silněji nemoc, a to i při sebemenším impulzu.


10/ Příliš nepracujte!
Dovolte si více odpočinku. Na podzim se příroda připravuje k zimnímu spánku, a tak i my bychom měli v našich aktivitách polevit. Sice tohle těžko vysvětlíte svému zaměstnavateli, ale pokud to vaše situace alespoň trochu dovolí, odsuňte náročné povinnosti na jaro.

REKLAMA