Nevěsta v černém i ženich starší o 20 let

(Ilustrační foto: Petr Vokurek /www.vokurek.cz/) Slib vzájemné oddanosti, věrnosti a lásky si v matričním obvodu Znojmo vloni dalo 408 snoubenců. Uzavřeno tak bylo 204 manželství, z toho 166 občanských a 38 církevních. Nevěsty a ženichové byli nejen české národnosti, ale i rakouské, slovenské, ukrajinské, izraelské, japonské, ruské, thajské, mongolské, běloruské, polské a bosensko-hercegovinské.


Nejvíce sňatků – 134, uzavřeli muži s mladšími ženami. Do manželství, ve kterém byla žena starší, vstoupilo 43 párů a stejný věk mělo 27 dvojic. „Vloni jsme oddali dvě dvojice snoubenců, kdy jeden muž byl starší o 20 let, druhý o 19 let. A naopak jedna žena si za manžela vybrala partnera mladšího o 12 let, druhá o 11 let,“ vypočítala znojemská matrikářka Jana Ryšavá. Podotkla, že nejstarším snoubencům, kteří vloni uzavřeli sňatek, bylo 74 let. Nejmladším ženichem se stal 22letý mladík, nejmladší nevěstou byla devatenáctiletá dívka. Naprostá většina snoubenců – 302 z celkového počtu 408 bylo svobodných, druhé a další manželství jich uzavíralo 106. „Jedna dvojice uzavřela v pořadí již třetí manželství. První v cizině a nebylo platné, druhé v naší republice, ale skončilo rozvodem a do třetice všeho dobrého, do třetího sňatku vstoupili vloni, sdělila znojemská matrikářka. Dodala další zajímavosti, kdy jedna dvojice z Plzně přijela na Znojemsko na dovolenou a rozhodla se, že se u nás vezme. Druhý pár se zase nechal oddat na oslavě narozenin nevěsty. Jeden ženich zazpíval na počest při příchodu k obřadu své nastávající. Jedna nevěsta přišla oddávající pozdravit v županu, přičemž svatba na jiném místě, se měla konat za čtvrt hodiny, v jedenáct dopoledne. Budoucí novomanželka se snažila vše stihnout, a tak zpoždění obřadu bylo jen malé. Že číslo 13 nemusí nosit jen smůlu, věří pár, který se rozhodl pro svatbu v pátek 13. října.
Většina nevěst se v uplynulém roce oblékla do klasické bílé nebo do pastelových barev, až na jednu výjimku, kdy si dvojice barvy prohodila. Nevěsta zvolila černé šaty a ženich bílý oblek.


Svůj manželský slib při příležitosti 60 let společného života – diamantovou svatbu, obnovily ve znojemském matričním obvodu vloni čtyři dvojice. Zlatou svatbu – 50 let manželství, oslavilo 19 párů a rubínovou, což je 40 let společného soužití, si připomnělo devět manželských dvojic.


Od prvního ledna 2024 mohou jednopohlavní páry vstoupit do registrovaného partnerství, na kterékoliv matrice. Dosud to bylo možné vždy jen na jednom matričním úřadě v kraji.

REKLAMA