80 let od atentátu: V Rešicích uctili Adolfa Opálku

Výročí 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha si o víkendu připomínají v Rešicích, rodišti Adolfa Opálky. Právě ten velel parašutistům ukrytým po atentátu v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Řídil obranu chrámu z kůru, kde těžce zraněný spáchal sebevraždu posledním nábojem. Jeho příkladu pak následovali všichni jeho kolegové v kostele.


Posledním přáním Adolfa Opálky bylo, aby na jeho připomínku byl v rodných Rešicích nějaký kámen. „Myslím, že tímto jeho přání plníme.“ uvedla starostka Rešic Petra Jílková, která připomněla i jeho vyznání rodným Rešicím, které si poznamenal v Anglii, když se připravoval na svoji misi: „Tak mám sedmadvacet let. Jak může někdo mluvit o kráse, kdo neviděl Rešice, kdo neviděl naši kapli v mléku bílých třešní… Všechna místa u nás, na nichž všude jsem já, kousíčky mne jsou asi po celém světě. V Anglii toho ze mne zůstane málo, jedině snad ve Skotsku. Dvacet sedm let života za mnou. Smrt pro vlast. S tím jsem se už dávno vypořádal a jsem odhodlán provést vše. Teti, Miluško a ostatní naši doma, mám rád Rešice a republiku víc než svůj život,“ stojí v jeho deníku.
A Rešice na svého hrdinu nezapomněli. Na pomníku, u kterého se pravidelně pietní akty konají, je vytesáno nejen Opálkovo jméno, ale i jeho heslo: „Honneur et discipline, valeur et fidelité“ neboli Čest a disciplína, chrabrost a věrnost.


Spolu s Opálkou si v Rešicích připomněli také dalšího rodáka Františka Pospíšila, který za druhé světové války velel výsadku Bivouac a po dopadení Němci zemřel v koncentračním táboře. O život v koncentračním táboře přišla také Opálkova teta Marie, která jej po smrti jeho matky vychovávala. Po pietním aktu se na místním hřišti konaly ukázky bojové techniky, kinematograf bratří Čadíku pak uvedl filmová představení Atentát a Lidice, které se nechaly příběhem parašutistů inspirovat. Skvrnou na důstojné slavnosti bylo vystoupení předsedy senátu Miloše Vystrčila, který neprojevil ani dost úcty k válečným hrdinům, aby se naučil jejich jména. Hned několik jich totiž při svém proslovu zkomolil.

REKLAMA