Ondřej Kacetl: Zisk titulu je stokrát lepší než nějaký rekord

Dvě play-off české hokejové extraligy v řadě přiváděl brankář Třince Ondřej Kacetl soupeře k zoufalství, dvakrát z toho byl mistrovský titul, pro Oceláře pak již celkově třetí v řadě. Zkrátka další snová sezóna pro jednatřicetiletého gólmana, jenž byl zároveň vyhlášen nejlepším brankářem extraligy uplynulé sezóny. V součtu všech vyřazovacích částí české extraligy už navíc zapsal deset čistých kont. Pokud budou další sezóny stejně úspěšné, může směle útočit na rekordmana Romana Málka, který jich nasbíral 13. Ale jak sám třinecký démon play-off říká, se ziskem titulu se to nedá rovnat. A právě mistrovský pohár se v minulých dnech podíval i na jih Moravy. Ondra rozhodně nezapomněl na to, kde nastartoval svojí hokejovou kariéru. Odchovanec znojemských Orlů přivezl trofej do Znojma, kde jí na několika akcích ochotně ukázal fanouškům i široké veřejnosti. Například v tradičním útočišti znojemských hokejových fandů – Baru Slimák 2.1, náš rozhovor pro změnu vznikl na Diamantbraní.


Ondro, které oslavy byly náročnější? Loňské, nebo letošní?
Řeknu to takhle, Letos byly oslavy samozřejmě lepší, protože byly s fanoušky, kteří loni být kvůli covidu nemohli. Loni to bylo takové hodně soukromé a nebylo to ani velké. Letos to bylo daleko lepší, užili jsme si oslavy s fanoušky, na pódiu, v železárnách, různě po městě.


Já naváži. Takže jste si tento titul vychutnal více?
Dá se říct, že jsem si to vychutnal více jen díky fanouškům. Oba dva tituly totiž byly skvělé a jsme za ně rádi, vybojovat je bylo nesmírně těžké, i když se to tak nemusí zdát. Získat letošní titul bylo možná ještě těžší než ten minulý.


Vy jste už takový démon play-off, formu jste na vyřazovací boje vždy načasoval skvěle…
Musím zaťukat, dvakrát to vyšlo. Letos přišla správná forma už i před play-off. Větší porci zápasů v základní části jsem chytal já. Byl bych rád, kdyby to takhle pokračovalo dál a dařilo se.


Loni jste překonal rekord v počtu vychytaných nul v jednom play-off, neměl jste v hlavě letos překonání rekordu celkového, který drží Roman Málek (Málek má v souhrnu vyřazovacích částí 13 čistých kont, Kacetl 10 – pozn. redakce)?
Ani ne, play-off je hlavně o výhrách, urvat postupně každý zápas bod a mít v každé sérii na konci čtyři. Jsem rád, že se vyhrávalo, kdyby k tomu byla čistá konta, bylo by to samozřejmě skvělé, ale podstatný je týmový úspěch. Jde o zisk titulu, a to je stokrát lepší než nějaký rekord.


Jaké je to vracet se do Znojma s mistrovským pohárem?
Loni mi to ještě nevyšlo, neukořistil jsem ho, pohár měl hodně nabitý program (s úsměvem). Letos jsem si tak říkal, že ho rozhodně musím mít a přivést ho do Znojma. Je to super, přišlo se podívat plno známých, fanoušků, lidí. Mohli se vyfotit, potěžkat si pohár. Bylo to fajn.


Ale asi je to trochu honička. Nemáte problém vyjít na ulici, nezastavují vás lidé, kteří si chtějí popovídat?
Když jdu bez poháru tak je to v pohodě, když jdu s pohárem, je to horší (smích). Ale teď vážně, nejsem tak známý, aby si mě každý všiml, takže je to v pohodě.


Aktuálně fanoušci žijí Mistrovstvím světa (rozhovor vznikal 21. května – pozn. redakce), nemyslel jste si při své formě tajně na reprezentační dres?
Já to řeknu obecně. Vždy vám je líto, když nereprezentujete Česko, každý by chtěl reprezentovat. Myslím, že máme plno šikovných brankářů. Každý, kdo jel na mistrovství si to zaslouží, věřím, že ti, co tam jsou, to dotáhnou k nějaké medaili.


Určitě také sledujete znojemské Orly, co říkáte na přesun z ICE Hockey League do české 2. ligy?
Je to určitě škoda. Pan Ohera proto udělal hodně, aby Znojmo tuto mezinárodní ligu mohlo hrát. ICE Hockey League byla skvělá soutěž, určitě daleko viditelnější než česká první a druhá liga. Úplně do toho nevidím, ale předpokládám, že za vším jsou finance. Asi to nejde táhnout do nekonečna. Je to škoda, třeba se to udělá tak, že rok bude 2. liga a třeba se postoupí do 1. ligy, anebo se vymyslí nějaký jiný plán. Ale věřím, že se bude vyhrávat, a pokud budou fanoušci tým podporovat jako doposud, kluci budou určitě jen rádi. Je třeba hokej podporovat. Hokej je ve Znojmě alfa a omega, myslím, že je tady sport číslo jedna, vždy byl. Je tu samozřejmě fotbal, florbal, americký fotbal, hokej však hrál vždy prim ať už za dob extraligy, tak před ní. Hokej by se tu měl podporovat v jakékoliv formě, v jakékoliv lize, která tu bude.


Pojďme zpátky k Třinci, byla zasloužená dovolená?
Nějaká malá dovolená byla, teď už začínáme individuálně trénovat plus do toho máme různé fyzické a výkonnostní testy u doktorů. Pak máme v Tatrách v červnu společné soustředění, v červenci společné soustředění v Třinci, mezitím individuální tréninky a další dovolená nás čeká až mezi devátým a pětadvacátým červencem.


Zažil jste za svoji kariéru už spoustu trenérů, jaký je strůjce třineckého úspěchu Václav Varaďa?
Vítězný typ. Je to bulldog, jde si za vítězstvím. Je to velice profesionální kouč v tom duchu, že dbá na detaily, které mohou rozhodovat, ač se to třeba někdy někomu nemusí líbit. Je to někdy až brutální, ale i proto je úspěšný.


Jaký je ve vztahu k brankářům?
Specifický. S každým různě mluví, jak potřebuje, těžko to popsat. Řídí si to sám, dostane názor od trenérů, kdo by měl chytat, ale vše je pod jeho velením.


Jde vidět, že šťastnou ruku při výběru gólmanů má…
(s úsměvem) Jak jsme říkali i s klukama, vždy mu to vychází.


Třinec bez přehánění jasně vládne českému hokeji…
Říká se, že Třinec je momentálně válec a vytvořil takovou úspěšnou dynastii. Tři tituly po sobě v extralize se jen tak nevidí.

Bude ještě hlad a motivace po dalších úspěších?


Určitě, hlad je vždy. Hokej se hraje pro výhry a proto, abyste skončili na konci sezóny první. Vůbec nepochybuju o tom, že by nebyl hlad. Naopak, bude tam nový trenér.


Vaše budoucnost je v Třinci?
Určitě, budu v Třinci minimálně ještě dva roky, snad (s úsměvem).

REKLAMA