(Foto: AK ČR) Na hlavní demonstraci zemědělců, která se ve čtvrtek uskutečnila mezi Hodonínem na Moravě a Holíčí na Slovensku, přijelo se svou technikou také několik zástupců z našeho regionu. Dvě nákladní auta vypravili například farmáři z Agroservisu Višňové. Zemědělci, a to i ze Slovenska, Rakouska a Maďarska, blokádou tohoto bývalého hraničního přechodu protestovali proti nespravedlivé obchodní dohodě mezi Evropskou unií a jihoamerickým sdružením Mercosur. Také požadovali nastavení nové férové dohody s Ukrajinou, rovné podmínky pro podnikání na evropském trhu, snížení byrokratické zátěže ze strany Bruselu i podporu evropské občanské iniciativě „Stop falšovaným potravinám“.
Demonstraci, kterou organizovala Agrární komora a Zemědělský svaz ČR, podpořili i někteří jejich členové ze Znojemska, i když se jí kvůli více než stokilometrové vzdálenosti pro jízdu s traktory nezúčastnili. „Všechny požadované body jsou pro naši zemědělskou společnost důležité, protože jejich cílem není jen chránit zájmy zemědělců, ale také myslet na spotřebitele a zajistit stejné podmínky pro producenty v rámci Evropské unie i mimo ni, a udržet tak vysokou kvalitu a bezpečnost potravin,“ zdůrazňuje předseda představenstva akciové společnosti PODYJÍ v Horním Břečkově Leoš Chytka.
Obavy z levného dovozu hovězího a kuřecího masa, obilovin a kukuřice ze sdružení Mercosur a ze snížení konkurenceschopnosti, mají farmáři ze Zemědělského družstva v Olbramkostele. „V jihoamerických zemích nejsou tak přísné normy, mají levnější energie a jiné klimatické podmínky pro pěstování, než u nás v Evropě. Některé plodiny tam sklízí dvakrát ročně. Opět by nám výrazně klesly výkupní ceny za maso a mléko, což jsou kromě obilovin produkty, které dodáváme na náš i zahraniční trh,“ hodnotí za družstvo v Olbramkostele jeho předseda Zdeněk Rechtík.
Demonstrací farmářů se tradičně nezúčastňuje soukromý zemědělec z obce Přeskače Jiří Němec. Jak nastínil, je zvyklý spoléhat se hlavně sám na sebe. „Ale chápu protesty, protože se k nám dováží potraviny ze třetích zemí, kde se tak přísné předpisy jako v Evropě, dodržovat nemusí. Cenám z těchto zemí pak nemůžeme konkurovat. Navíc samotné zvýšení, již tak nadměrné produkce, tlačí ceny zemědělských komodit dolů,“ vyjádřil Němec.
Bouře ve sklenici vody, obavy vyvrací odborníci
Vzhledem k tomu, že hovězí a kuřecí maso nelze bez speciálních chladírenských lodí z jižní Ameriky dovážet do Evropy, považuje agrární ekonom Tomáš Majer z České zemědělské univerzity v Praze, obchodování s těmito komoditami za nereálné. Už proto, že by to nesmírně prodražilo ceny a nikomu by se to nevyplatilo.
Demonstrace je podle něj „bouří ve sklenici vody“. „Každá profesní skupina vždycky poukazuje na problémy, které účelově vytahuje, aby hájila své zájmy. Na druhou stranu mohu říci, že českému zemědělství se daří dobře, že je ziskové od vstupu do Evropské unie v roce 2004. Před tím bylo spíše ve ztrátě. Posledních deset let byl zisk českého zemědělství pokaždé přes 10 miliard korun, a to není zrovna málo,“ připomněl agrární ekonom. Současně vyvrátil obavu, že se k nám budou vozit produkty obsahující medikamenty a pesticidy v Evropě zakázané. „To ať si v jihoamerických zemích sdružených v Mercosuru klidně mají povolené, ale zboží které by hodlali dovážet do Evropské unie, nesmí být v žádném případě těmito látkami kontaminováno,“ konstatoval Majer. Čeští a moravští zemědělci se čtvrtečními demonstracemi připojili k celoevropské vlně odporu.