Novým ředitelem Správy Národního parku Podyjí se stane od prvního února Pavel Müller, absolvent Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně a projektový manažer ze soukromé mezinárodní společnosti. Odcházejícímu šéfovi Tomáši Rothröcklovi, který národní park vedl 33 let, poděkoval ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Současně by si přál, aby nový ředitel přinesl pozitivní impulz jak ve fungování této organizace, tak v ochraně zdejší jedinečné přírody, která nemá jen domácí, ale i mezinárodní význam: „Proto bude zásadní nejen spolupráce s místními lidmi a samosprávami, ale také s rakouským Národním parkem Thayatal. V tomto směru považuji za důležité, že má vybraný kandidát Pavel Müller pracovní zkušenosti z Rakouska a také jazykové vzdělání. Věřím, že se podaří dále rozšířit služby i vzdělávací aktivity pro návštěvníky, stejně jako spolupráci s univerzitami a výzkumnými institucemi.“
Z pěti kandidátů nejlépe představil své vize
Inženýr Pavel Müller uspěl ve výběrovém řízení, které Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo vloni v listopadu. Přihlásilo se do něj celkem pět uchazečů. Podle výběrové komise byl nejkvalitnějším uchazečem právě on. Dokázal totiž nejlépe představit fungování Národního parku Podyjí v následujících letech s větším zapojením místních samospráv a komunit i rozšířením nabídky pro širokou veřejnost na praktické ukázky péče o přírodu a její ochranu. Komise zároveň ocenila manažerské zkušenosti ze soukromého sektoru a znalost fungování příspěvkové organizace.
„Moje hlavní priority míří na zachování a obnovu původních druhů, revitalizaci vodních toků a mokřadů. Pod mým vedením budeme rozvíjet udržitelné zemědělské a lesnické praktiky, které respektují přírodní hodnoty parku, spolupráci s místními zemědělci a zaměříme se na větší rozvoj ekologického zemědělství. Klíčové je zvýšit účast veřejnosti na vzdělávacích akcích, což povede k většímu povědomí o ochraně přírody a aktivnímu zapojení do péče o park. Jako důležité také vidím zapojit místní samosprávy a občany do realizace projektů v místě jejich domova,“ nastínil budoucí ředitel Správy Národního parku Podyjí Pavel Müller, který je lesní inženýr a absolvent Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Pracoval jako projektový manažer v českých a rakouských dřevařských firmách. „Při studiu oboru lesnictví jsem zpracoval bakalářskou práci na téma monitoringu drobných savců na území plánované CHKO Soutok Moravy a Dyje. Ve svém bydlišti jsem se věnoval ochraně přírody a osvětě v rámci občanského sdružení „Boskovštejn – místo pro život“ a také v rámci projektu „Spolu do přírody“, kde nabízíme environmentální vzdělání pro děti i jejich rodiče. Jakožto někdejší turistický průvodce znám i evropská horská chráněná území,“ popsal Müller.
Nový ředitel má lesnické vzdělání
Mezi členy výběrové komise byli nově například starosta obce ležící v Národním parku Podyjí nebo předseda Rady Národního parku Podyjí Tomáš Vrška, který vyjádřil: „Pan Müller byl vybrán proto, že má za sebou pozitivní manažerskou zkušenost ze středně velkých mezinárodních firem, dobrou znalost sousedního rakouského prostředí včetně znalosti fungování a řízení Národního parku Thayatal. Je regionálním patriotem, dlouhodobě působí v obecním zastupitelstvu své obce, což je zkušenost, která by měla pomoci zlepšit komunikační úroveň mezi Správou Národního parku Podyjí a obcemi v ochranném pásmu národního parku. Jeho lesnické vzdělání a nadprůměrné jazykové znalosti jsou plně v souladu s požadavky Ministerstva životního prostředí na řízení resortní příspěvkové organizace zaměřené na ochranu přírody, která potřebuje ředitele, jenž umí řídit procesy ve firmě, rozumí potřebám ochranářského managementu lesů i nelesních ploch, a přitom umí tuto problematiku uchopit i ekonomicky a kvalifikovaně ji komunikovat s veřejností.“