Pořádný malér připravili před Evropskými volbami své straně SPD její znojemští zástupci, když ve vedení radnice podpořili podepsání memoranda s mezinárodní organizací pro migraci (IOM). Ta otevřeně podporuje migraci do Evropy a prohlašuje ji za něco potřebného. Tento krok je zcela v rozporu s tím, co SPD na celorepublikové úrovni hlásá a na čem získává voliče.
Situace zašla tak daleko, že se tomu věnoval i Tomio Okamura na svém facebookovém profilu.
Příspěvek znojemské místostarostky Petry Vávrové Svedíkové, která tuto nemilou situaci vysvětluje, je ale plný účelových tvrzení a překrucování pravdy. Tou největší faktickou lží pak je, že zástupci SPD pro toto memorandum nehlasovali a že s ním nesouhlasí.
Pokud si shrneme fakta, je jasné, že bez jejich hlasů by memorandum schváleno být nemohlo, protože převaha koalice na znojemském zastupitelstvu je tak křehká, že visí na jednom jediném hlasu a SPD má ve vedení města tři zástupce. Mimochodem velmi štědře placené. Petra Svedíková Vávrová jako místostarostka, Růžena Šalomonová jako uvolněná radní za nějakých osmdesát tisíc měsíčně a Květoslav Svoboda jako jednatel Znojemské tepelné společnosti. Za tuto funkci, kterou jeho předchůdci vykonávali bez nároku na plat, bere měsíčně 40 tisíc plus odměny k tomu. Není tedy divu, že tito zástupci protimigrační strany kvůli svým prebendám raději šlapou v brázdě a jsou schopni zcela popřít principy své strany.
Signifikantní to bylo na posledním jednání městského zastupitelstva, kam se dostavili zástupci občanů, kteří požadují revokaci memoranda. Po jejich výzvě, ať někdo z členů zastupitelstva za SPD navrhne tento bod programu, následovalo v řadách zastupitelů za SPD hluboké mlčení. A když to tedy navrhl na bod jednání bývalý starosta Jakub Malačka, zástupci SPD se zdrželi hlasování, čímž zapříčinili, že se o zrušení memoranda nemohlo vůbec jednat. Právně tak sice nehlasovali pro memorandum, jak se obhajuje Svedíková – Vávrová, ale fakticky umožnili to, že memorandum zůstává v platnosti.
O pokrytectví znojemské SPD svědčí i incident na jejich čtvrtečním setkání s občany. Přestože mělo být veřejné, organizátoři si přizvali ochranku, která do sálu v Louce, který je v majetku města, pouštěla občany selektivně. Vpuštěna tak nebyla třeba právě organizátorka petice za zrušení memoranda s IOM Monika Gaszczyková i další kritici postupu znojemské SPD. Lidé, kteří byli takto účelově selektivně vyloučeni z možností účasti na mediálně avizované veřejné akci SPD, považují takové jednání ze strany SPD ve Znojmě za diskriminaci, a také absolutní nezájem o názory občanů.