Povodeň nejvíce zasáhla Podhradí, škodil i silný vítr

Zatopené silnice, zahrady, louky a někde i sklepy se staly realitou posledních čtyř dnů také v našem regionu. Hladiny řek, potoků a nádrží zvedly nejen silné a vytrvalé deště, ale i velké přítoky z Vysočiny a z Rakouska. Nejhorší situace byla na řece Dyji v Podhradí nad Dyjí, kde byl vyhlášen třetí, extrémní stupeň povodňové aktivity. Výška hladiny tam dosáhla v neděli téměř 450 centimetrů. „Nejde elektřina, silnice směrem na Uherčice a v obci jsou uzavřené, protože jsou zatopené. Vodu ve sklepích už mají domy u řeky. Nikdo v nich ale není, protože jejich majiteli jsou většinou chalupáři. Část obce za rozvodněnou řekou je zcela odříznuta. Lidé, kteří tam bydlí, se ale na povodeň již předem připravili a mají dostatek zásob potravin i pitné balené vody,“ popsala starostka této obce Petra Išová.


V Podhradí nad Dyjí měla Dyje v neděli krátce po druhé hodině odpoledne průtok 400 kubíků za sekundu, což je „jen“ o 134 kubíků méně, než byla v této obci historicky nejvyšší povodeň v červnu roku 2006. Obec pro obyvatele i chalupáře připravila 350 pytlů s pískem jako zábranu proti vodě k domům. Řeky zde kulminovala v neděli večer, takže vysoušení a uklízení domů přišlo na řadu později.


Další obcí, kde byl vyhlášen třetí, extrémní stupeň povodňové aktivity je Vranov nad Dyjí, zejména jeho část Hamry. „Někteří obyvatelé této části městyse mají vodu ve sklepích, je to sice velmi nepříjemné, ale není to nic dramatického. Voda se dostala i do sklepů v části Bělidla. Lidé mají k dispozici na 250 pytlů s pískem,“ sdělil vranovský starosta Lubomír Vedra. Poznamenal, že v neděli odpoledne do přepadu vody ve vranovské vodní nádrži zbýval zhruba jeden metr.


Výrazně stoupla i hladina řeky Jevišovky. V Plavči byl kvůli tomu vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Řeka se tam z břehů naštěstí nevylila. V obci ale museli rychle pořezat a odstranit vrbu, která se nedaleko mostu vyvrátila a zachytila se o druhou vrbu. Hrozilo, že oba stromy vytvoří hráz, voda tak nebude volně odtékat a zaplaví okolní domy.


Ve Znojmě byla evakuována zahrádkářská kolonie u řeky Dyje. O víkendu téměř permanentně zasedal krizový štáb, který opatření průběžně upravoval dané situaci. Mimo jiné kvůli silnému větru nechal uzavřít znojemské parky, ty jsou nyní již otevřené. Stále však platí zákaz vstupu do Gránic a také na Centrální hřbitov, kde si vítr vybral daň, vyvracel stromy a část hrobů byla poničena.

Řeka Dyje vytopila některé zahrady v její blízkosti. Nejhůře byla postižena oblast u dobšického Sportovního centra (foto: Pavel Bulín), kde sídlí fotbalisté Dobšice. To bylo kompletně zaplaveno, voda zasáhla i přilehlé zahrádky. Velka voda potom putovala po proudu a zamířila k Hevlínu a Hraběticím, kde se na ni také intenzivně připravovali. Dyje zde nakonec i díky preventivním opatřením výraznější škody nenapáchala.

Profesionální a dobrovolní hasiči také vyjížděli čerpat vodu ze zatopených sklepů v celém regionu. Museli také řešit velké množství vichřicí vyvrácených stromů, které často blokovaly silnice. Napilno měli v sobotu v brněnské nemocnici U milosrdných bratří, kde hrozilo, že voda zaplaví suterénní prostory se zdroji energie. Proto museli být všichni pacienti převezeni do jiných nemocnic. „V sobotu jsme evakuovali celou nemocnici Milosrdných bratří v Brně. Chci poděkovat všem zaměstnancům nemocnice, všem složkám Integrovaného záchranného systému a všem nemocnicím a jejich zaměstnancům za skvělou koordinaci. Moc si toho vážím,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Karel Podzimek.

REKLAMA