Na sklonku ledna přijaly Jana Sikorová, ředitelka Městské knihovny Znojmo, a Pavla Vyhnálková, vedoucí Knihovny rakouské literatury při MěK Znojmo, pozvání na slavnost konanou u příležitosti 150. výročí založení Stadtbücherei Mediathek Retz, se kterou Městská knihovna Znojmo velmi úzce spolupracuje při pořádání konverzačních setkání Babylon, přeshraničních vycházek, akcí pro rodiny s dětmi a dalších programů zaměřených na rakouskou kulturu a německý jazyk. Důvodem k oslavám bylo nejen úctyhodné jubileum, ale také rakouské celostátní ocenění Knihovna roku 2025, které retzká městská knihovna získala za rozvíjení přeshraničního dialogu a spolupráce mimo jiné právě v rámci projektu Babylon.
Také Městská knihovna Znojmo byla v minulém roce za tato konverzační setkání a další přeshraniční aktivity nominována na české ocenění Městská knihovna roku 2024 v kategorii Významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Slavnost otevřela zdravice zemského rady pana Ludwiga Schleritzka, který zastupoval hejtmanku Dolního Rakouska, a starostu města Retz pana Stefana Langa. Následovala krátká panelová diskuse, při níž zaznělo zajímavé vyprávění o začátcích knihovny v Retzu ve druhé polovině 19. století a také (ještě zajímavější) reflexe současnosti a budoucnosti nejen této, ale i dalších knihoven. Tak jako všechny kulturní a vzdělávací instituce stojí i knihovny před mnohými výzvami, které s sebou přináší nová média, digitalizace, proměna očekávání mladé generace a celkový stav naší evropské společnosti. Diskutující hovořili mimo jiné o tom, že knihovna by dnes více než kdy dříve měla být především místem setkávání – otevřeným prostorem, kde se lze vzdělávat a komunikovat s druhými. Úkolem knihoven je reagovat na změny ve společnosti a jít lidem naproti v náplni i formách své činnosti, pracovat kreativně s technologiemi, podporovat udržitelnost a rovné příležitosti a napomáhat rozvoji kritického myšlení všech generací. Pociťovaly jsme hrdost, když vedoucí retzké knihovny paní Petra Konecny na pódiu hovořila také o našem společném projektu Babylon – každoměsíčním konverzačním setkání lidí z Rakouska a Česka, které střídavě hostí knihovna ve Znojmě a knihovna v Retzu a které vytváří přátelské vztahy bez ohledu na hranice států.
Vrcholem oslavy bylo více než hodinu a půl trvající vystoupení herce a spisovatele Leopolda Altenburga, který je prapravnukem císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty. Vyslechli jsme vtipné i vážnější příhody z jeho života i příběhy jeho předků z císařské rodiny, úryvky z jeho knihy „Císař a jeho sluneční svit“, čtyři písně, při nichž se sám doprovázel na kytaru, a dokonce malé klaunské číslo, protože i tomuto se tento inspirativní člověk věnuje, aby potěšil pacienty v dětských nemocnicích.
Z Retzu jsme odjížděly s nadšením a mnoha podněty. Podobná setkání nelze ničím nahradit. Setkaly jsme se s přáteli a navázaly jsme nové kontakty s lidmi, kteří připravují kulturní a vzdělávací programy v Dolním Rakousku. Už teď se můžeme společně těšit na vše, co z této spolupráce v budoucnu vzejde hezkého a zajímavého.