Hloubkou myšlenek, optimismem a snahou řešit bolesti a strasti dnešní doby, tím vším se kněz, pedagog a spisovatel Marek Orko Vácha stal výraznou a nezaměnitelnou osobností v naší společnosti. O to více překvapilo, že po odvysílání pořadu „Hospodin v hospodě“ televizí Noe, byl odvolán z postu vikáře Akademické farnosti v Praze.
Podle Arcibiskupství pražského při bohoslužbě, kterou v něm vedl, došlo k porušení řady liturgických předpisů, což potvrdila i liturgická komise. Jedním z nich byla i skutečnost, že neměl povolení od pražského arcibiskupa k tomu, aby se bohoslužba konala na tomto místě. Vadily i věty typu – Prosíme Tě Hospodine, ať se zase sejdeme v hospodě. Rovněž nejde, aby evangelia četl a homilie sděloval (pozn. red. – kázání věnované výkladu biblického čtení) někdo, kdo není knězem. Arcibiskupství obdrželo i několik stížností.
Na nápad, zda by nesloužil mši svatou v restauraci břevnovského kláštera v Praze, přišla skupina mladých lidí. Oslovila ho a on souhlasil. V celostátních médiích to komentoval slovy: „Měl jsem ve svém životě nesčetně krát mši svatou v přírodě, na Antarktidě, na skautských táborech. Nikdo z nás neměl pocit, že bychom dělali něco špatného.“ Na Váchovu obranu se postavila řada věřících i kněží. Mezi nimi jsou i farníci z Lechovic. Kněz v této farnosti působí již od roku 2003. Lechovičtí věřící zaslali otevřený dopis pražskému arcibiskupovi Mons. Janu Graubnerovi. Důvody jeho odvolání z postu akademického vikáře se jim zdají absurdní, pochybné a neoprávněné. Naopak, mši svatou vidí jako prospěšnou, protože umožnila přiblížit Boha lidem, kteří jinak do kostela běžně nechodí, což byl jeden z jejích cílů. „Všechny formální stránky přípravy oltáře, bohoslužebných nádob, darů, zpěvu ordinárií atd. byly v pořádku. Že čtení, kázání, služby u oltáře a hudebního doprovodu se chopili jedni z nejlepších lidí v republice a to bez přehánění? Co z jejich projevu bylo heretického nebo v rozporu s učením církve? Podle našeho názoru vůbec nic,“ uvádí lechovičtí v otevřeném dopise.
K víře v Boha přivádí mladé lidi a děti
Někteří věřící z lechovické farnosti byli na mši svaté v restauraci břevnovského kláštera a potvrzují, že na všech účastnících byla patrná – „soustředěnost, dojetí, zásah milosti Boží“. V dopise se současně zamýšlí nad počty věřících, kterých nepřibývá. „Otec Marek Vácha je jedním z kněží, kteří jsou schopni věřící nejen u víry ‚udržet‘, ale díky němu nachází cestu k víře spousta dalších lidí, včetně našich dětí. Tuto svoji zkušenost Vám tímto potvrzujeme. Otec Marek Vácha patří bezesporu k našim nejaktivnějším kněžím. Jeho knihy jsou hojně čteny, přednášky plné posluchačů a lavice kostelů při jeho mších sv. také. Vykonal nejen v naší farnosti mnoho dobrého. Prosíme, važte si takových kněží, jako je Marek Vácha a jednejte s nimi s úctou, kterou si zaslouží. Žádáme Vás zdvořile o přehodnocení Vašeho rozhodnutí nebo o řádné vysvětlení,“ uzavírají farníci z Lechovic, jejichž jménem je v dopise podepsán Patrik Feith.
Vzájemné omluvy i hledání církve
Za necitlivý způsob ukončení spolupráce v Akademické farnosti se Váchovi omluvil pražský arcibiskup Jan Graubner. Za nedostatky ve vedení mše svaté v restauraci totéž udělal i Vácha. „V podstatném jednota, v nejistém svoboda, ve všem láska. K tomu nám všem dopomáhej Bůh,“ shodují se oba dva ve společném, nedávno vydaném prohlášení. M. O. Váchu nyní čeká schůzka na Arcibiskupství brněnském, kde bude jednat s biskupem Pavlem Konzbulem. Jak brněnský biskup informoval na Facebooku, rozhodnutí pražské arcidiecéze sice uznává, ale také volá – „po diskuzi nad novými cestami, jak lidi mimo církev oslovovat.“ Podporu M. O. Váchovi vyjadřuje také redakce Znojemského týdne. Současně mu děkuje za úvahy a zamyšlení, které psal pro naše čtenáře, v nichž jim přibližoval duchovní význam církevních svátků. A to bez jakýchkoliv nároků na honorář.