Umělecky a sportovně založenou rodinu hudebníka a zpěváka Janka Ledeckého a jeho dcery Ester, která je vrcholovou lyžařkou a snowboardistkou, vyvažuje její bratr, výtvarník Jonáš. Do své tvorby nechal nedávno nahlédnout návštěvníky besedy v Městské knihovně Znojmo. Představil jim nedávno vydané „Verše potrhlé“, které ilustroval. „Táta – zpěvák a hudebník Janek Ledecký, neměl v době koronavirové pandemie co dělat, a tak začal psát básničky. Nehodily se do žádné jeho písničky, a tak je vydal jako knihu básní,“ přiblížil Jonáš Ledecký, kterého u básně o velbloudovi inspiroval ten, co je na balíčku cigaret Camel. Na rozdíl od toho „cigaretového“ ho namaloval s celým hrbem. Verše s názvem ‚Zlaté pravidlo marketinku‘ ilustroval skupinou zvířat z různých výrobků. Je tam například puma ze sportovního oblečení a obuvi, dva teriéři ze skotské whisky Black & White nebo sobi z finské vodky Finlandia. Přidal tam i fór. Krajta se těší, jak si smlsne na těch dvou psech, přitom její ocásek už má v tlamě krokodýl značky Lacoste. Jak mladý výtvarník prozradil, práce na takovém obrázku mu zabere i tři dny. Nejprve vymyslí kompozici, kterou nakreslí tužkou, druhý den ji „vytáhne“ inkoustem a třetí den vymaluje barvami. Jednodušší obrázky, jako třeba šneka, zvládne za den. „Verše potrhlé“ byly vydány i jako audiokniha, kterou čtou herci Marek Eben, Pavel Zedníček, Jakub Kohák, Ondřej Sokol, Marek Taclík, Vojta Kotek či Jakub Prachař. Jednu básničku přednáší i jeho sestra Ester. Kniha, kterou si Ledečtí vydali sami, je tak úspěšná, že po čtyřtisícovém nákladu následoval šestitisícový dotisk. Jonáš Ledecký prozradil, že táta chystá v příštím roce druhý díl.
Karel IV. jako hrdina komiksu
Jonáš Ledecký si už jako dvanáctiletý kreslil různá zvířátka ve škole pod lavicí a miloval komiksy. Svůj první vydal v patnácti a byly to příhody nelétavých ptáků Kiwi. Protože spolužákům se líbily, rozhodl se pro pokračování v druhém díle. Také ho lákaly řecké báje a pověsti. Když do redakce časopisu ABC, kde po škole pracoval, přinesl první tři stránky komiksu na toto téma, tak mu místo toho nabídli ilustrování komiksu o Karlu IV. Vyšel knižně v nakladatelství Albatros s názvem „Pán světa“ a mladý výtvarník ho hodnotí jako vstup do světa opravdového komiksu. Komiks vytvořil i z další klasiky, z Čapkových „Povídek z jedné a z druhé kapsy“. „Vybral jsem pět, které se mi líbily a které seděly ke komiksovému příběhu nejvíc. Než jsem začal kreslit, musel jsem hodně věcí promyslet, třeba aby obrázky byly na stránce dobře poskládané, bubliny s texty se příjemně četly a aby dávaly smysl přechody z jedné stránky na druhou. Nejprve si udělám skici. Baví mě kreslit lidi a jejich emoce. Digitálně nepracuji, v počítači dokresluji jen bubliny, využívám perspektivní pravítko a photoshop,“ popsal Jonáš Ledecký. Dodal, že jednu stránku tvořil skoro týden. Nejtěžší je podle něj nápad.
Lidé s kočičími hlavami v časopise Playboy
Výtvarník ve Znojmě také hovořil o své práci pro časopis Playboy, kde dostal nabídku na tvorbu komiksové dvojstrany do každého vydání. Na jeho stránkách se pak objevili třeba lidé s kočičími hlavami nebo pěkná holka v legrační situaci s upírem. „Na komiksech jsem spolupracoval ještě se dvěma kamarády, za stránku jsme dostali tři tisíce korun, což je směšný honorář ve srovnání s pracností, ale pracoval jsem pro Playboy,“ prohlásil výtvarník.
Kombinéza pro Ester
Jonášova sestra Ester je vrcholovou sportovkyní, a tak Jonáš Ledecký neopomněl ve Znojmě vyprávět o tvorbě návrhů na její vybavení. „Ester si před odjezdem na olympiádu v Soči před šesti lety poranila dvě plotýnky v zádech a já jsem cítil, že by měla mít i psychickou podporu. Tak jsem jí společně s návrhem na polep auta od sponzora, o který mě požádala, nakreslil také vzor Robocopa na snowboardovou kombinézu, což je filmová postava s ochranným skeletem. Stejný motiv jsem později uplatnil na její helmě a nedávno jsem pro ni udělal i návrh na rukavice ve stylu kombinézy. Pomalované nemá jen lyže, protože lyžařský svaz chce, aby je měl celý tým ve stejném stylu,“ vzpomínal bratr Ester.
Děti ve Znojmě chtěly Supermana
Ilustrátor a výtvarník Jonáš Ledecký a jeho otec Janek besedovali ve znojemské knihovně také s žáky znojemských základních škol. „Děti byly báječné a moc pěkně kreslily. Když jsem se jich ptal, co chtějí, abych namaloval, tak to byl portrét, což jsem nečekal. Dalším požadavkem byl Superman,“ vyprávěl osmadvacetiletý umělec.
Ke komiksům ho přivedl i Asterix a Obelix
I když „král českého komiksu“ Karel Saudek nepatří k vzorům Jonáše Ledeckého, líbí se mu některé jeho ilustrace. K tomu ho získali především američtí a francouzští kreslíři, kteří vytvořili Batmana, Spidermana, Supermana či Asterixe a Obelixe. Měl úžasné štěstí, v Americe navštívil ateliér tvůrce slavného Spidermana. Jonáš Ledecký je i obdivovatelem díla malíře pravěku Zdeňka Buriana. „Na jedné výstavě jsem viděl jeho ilustrace ke knize o Mauglím, které dělal inverzně, to znamená, že kreslil na černý papír bílým inkoustem. Moc jsem si oddechl, když jsem na jeho perokresbách poznal opravy, což dělám také,“ přiznal kreslíř.
Trochu se i potatil
Jonáš Ledecký také hraje na kytaru, zpívá v angličtině, skládá hudbu a k některým písním i texty, které má jeho tříčlenná skupina na repertoáru. Nemá ambice se dostat do české hitparády, nejraději hraje blues rock, hudbu, která se tam zpravidla nedostává. Rád by koncertoval i ve Znojmě. Kdo ví, třeba se mu toto přání někdy splní.