Celníci objevili nelegální výrobny alkoholu ve Znojmě

(Foto: Celní úřad Brno) Přes dvě stovky litrů alkoholu pochybného původu zadrželi celníci ve večerních podnicích ve Znojmě. Jejich majitel tuto návykovou látku nelegálně vyráběl a prodával ve svých dvou barech, do nichž se celníci vydali společně s inspektory Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Při kontrole zjistili, že zde hostům prodávají alkoholické nápoje, které nejsou nakoupeny u oficiálních distributorů a lahve nemají kontrolní pásky.


Šetření prokázalo, že tentýž jednatel obou společností si je sám vyrábí z nakoupeného alkoholu a řady různých přísad, které celníci našli v obou kontrolovaných provozovnách. Jednou z nich je Bambus Bar. „Muž tak porušil celou řadu zákonných ustanovení. Pro výrobu neměl koncesi, uváděl do oběhu líh vyrobený v rozporu se zákonem, nakládal s neznačeným lihem, nebyl schopen prokázat řádné zdanění zboží, které skladoval a nabízel k prodeji, a především mohl ohrozit zdraví konzumentů,“ vyjmenovala pochybení mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková. Doplnila, že celníci na obou místech zadrželi celkem 176 lahví nezákonně vyrobeného alkoholu, dalších 15 lahví a dva KEG dvacetilitrové sudy s alkoholickými nápoji bez potřebných dokladů.


Ze zboží celníci nyní postupně odebírají vzorky pro správné stanovení a vybrání spotřební daně. Podle výpovědi muž tuto nelegální činnost provozoval asi rok. Za spáchané přestupky mu ve správním řízení hrozí podle zákona o lihu vysoká pokuta, jejíž maximální výše může dosáhnout až 10 milionů korun.


Šlo o moderní gastronomii a běžnou barmanskou praxi?

Majitel Bambus Baru Zdeněk Hrdlička se na facebooku tohoto podniku hájí tím, že veškerý tvrdý alkohol ve svých podnicích nakupuje oficiální cestou, od distribuční firmy Vrtal. „Každá láhev je řádně opatřena kolkem a splňuje všechny zákonné náležitosti. Naše drinky (RTS), které byly interpretovány jako ‚nelegální výroba‘, jsou ve skutečnosti oblíbené premix koktejly (Ready-to-Serve), při jejichž přípravě postupujeme tak, že z legálně zakoupeného alkoholu s kolkem, z nealkoholických složek a sirupů vytváříme vlastní míchané drinky. Tyto hotové koktejly jsme pro usnadnění servisu plnili do lahví s naší vlastní etiketou nebo do sudů, ze kterých jsme je následně čepovali. Jde o běžnou barmanskou praxi zaměřenou na kvalitu a rychlost servisu, nikoliv o nelegální pálení alkoholu,“ shrnuje ve svém vysvětlení na sociálních sítích Hrdlička. Podotýká, že „nekolkovaný“ alkohol je výhradně součástí jeho osobní sbírky limitovaných edic ginů a rumů, což jsou lahve umístěné ve volně přístupné vitríně jako dekorace a výstavka pro hosty, a nikdy nebyly určeny k prodeji ani k rozlévání. Současně odmítá tvrzení, že by své hosty ohrožoval neprověřeným alkoholem. „Plně spolupracujeme s příslušnými orgány, abychom vše co nejdříve vyjasnili. Stojíme si za tím, že naše postupy byly vedeny snahou o moderní gastronomii, nikoliv o krácení daní nebo prodej nelegálního zboží,“ uzavřel majitel znojemského Bambus Baru.

Jitka Mitysková

REKLAMA