Lengál postavil Štvanici na nohy

(FOTO: Oktagon MMA) ZNOJMO (zp). Zápasy halových sportů pod otevřeným nebem mají svoje neopakovatelné kouzlo. Když je to navíc na legendární pražské Štvanici, platí to dvojnásob. V pátek a sobotu patřila nejprestižnější Československé organizaci MMA – Oktagonu. A atmosféru si mohl užít i znojemský bijec Vladimír Lengál, který dostál své pověsti. Jak bývá jeho zvykem, zvítězil a ještě předvedl proti německému protivníkovi s brazilskými kořeny Deigu Scheckovi parádní show.


Vladimír Lengál měl v uvozovkách o zábavu postaráno, ještě než se postavil do ringu. Chvíli to totiž na předzápasovém vážení vypadalo, že si střihne jeden improvizovaný zápas. Anglický zápasník a provokatér Shaqueme Rock totiž nezůstal nic dlužen své nátuře a vyvolal konflikt. „Produkce mě posadila na místo před oficiální váhou, kdy jsem byl úplně hotový. A jak jsem šel vedle něj, tak začal něco anglicky pokřikovat, stoupal si. Než jsem si sedl, tak do mě strčil, což jsem si nenechal líbit, takže jsem mu to vrátil. Nejsem boxovací pytel, takže jsem ho strkl zpátky. Pak tam na mě bere židli. Pro mě je to úplný dno,“ nebral si Lengál servítky. Ostatně potyčka měla dozvuky i na páteční pozápasové tiskové konferenci. „V této situaci, kdy jste vyshazovaný, bez energie, fyzicky vyčerpaný, do vás strčí… Jsem otec od rodiny, otec dvou dětí a jsem zkušený dospělý fighter. Nebydlím u mámy jako on a nepotřebuju na sebe strhávat pozornost. Strhávám na sebe pozornost svými výkony,“ komentoval dotaz na Rocka, který svůj páteční zápas také vyhrál, a čtvrteční incident. „Prezentuji tento sport od srdce, jak jsem zmiňoval, tohle je dno a nechci s tím člověkem mít nic společného.“ Tím to však neskončilo, Angličan opáčil. „Takže se mnou nechceš bojovat?“ A dostalo se mu rychlé a odpovědi. „Žádnou nabídku jsem nedostal, to je jedna věc. Druhá věc je, že mě ten člověk nezajímá. Kdyby mě zajímal, tak bych šel do nějaké větší konfrontace. Ale jak mě má zajímat člověk, který pozuráží celou sedmdesátku (váhová kategorie, ve které Rock zápasí) Oktagonu a ještě tam nic neukáže. Řekl, že se bojím bojovat, minulý rok jsem měl dvanáct zápasů. Zachránil jsem několik turnajů, když jsem vzal fight na poslední chvíli. Všechny zápasy jsem ukončil před limitem. Podívej se na můj nos, jak bojuju. Bojuju tak, že dávám rány pěstmi, lokty, kolenama. To je tvrdý boj, po nikom se neplazím jako holka. Nechci ho škrtit.“ Uvidíme, jestli tento česko-anglický příběh bude ještě v budoucnu pokračovat.


Pojďme už ale k tomu hlavnímu, zápasu v pérové váze do 66 kilogramů proti Deigu Scheckovi. Na začátku jsme nakousli vážení, které tentokrát bylo pro Lengála utrpením. „Shazoval jsem třináct kilo. Poslední kilo jsem dával od jedné ráno do půl čtvrté ráno a nemohl jsem vypotit ani kapku. Bylo to pro mě hodně náročné,“ prozradil a anabáze s Rockem mu k náladě určitě také nepřidala. V pátek byl ale proti Scheckovi perfektně připravený, navíc povzbuzený výhrou svého kamaráda Radka Roušala. Před bouřícím publikem předvedli oba bijci parádní souboj, byť nakonec trval jen necelé jedno kolo. Čtyřiatřicetiletý znojemský fighter musel řešit jednu krizovou situaci, z které se však vyklubal parádní obrat. Scheckovi se tvrdým kopem do břicha povedlo Lengála vykolejit. „Dostal jsem na játra, jdeš na kolena a nemůžeš dýchat. Ale je to MMA a jsme bojovníci, ten tlak jsem přečkal. Jak jsem se krčil u klece, chtěl jsem vystřihnout loket z otočky, ale odklonil se mi na moji pravou stranu.“ Scheck cítil, že úderem Lengála rozhodil, vyvinul na něj velký tlak a snažil se jej ukončit, to ale nakonec byla voda na mlýn zástupce znojemského Řešeta a RK Valetuda. „Říkal jsem si, že to musím otočit. Myslím, že jsem se z toho dostal docela dobře. Hodil jsem tam Harai (bojový chvat s přehozením soupeře na zem – pozn. redakce), a pak už jsem byl rozdýchaný a pokračovali jsme. Diváci to ocenili, všichni řvali, nakoplo mě to,“ potěšilo loňskou kometu Oktagonu, která samozřejmě měla mezi fanoušky i svou rodinu. „Trefil jsem tam jednu zadní a věděl jsem, že Deiga je otřesený a už jsem šel po ukončení,“ popisoval závěrečnou fázi souboje, kdy soupeře zasypával sprškou tvrdých úderů. Scheck se ale ne a ne skácet k zemi. „Docela vydržel, musel jsem to ještě posichrovat kolenem.“ V čase 2:49 bylo hotovo. A pak už přišla radost, endorfiny a oslava přímo v ringu s manželkou i starším synem Vladíkem, který jde v tátových šlépějích. Lengál si tak připsal další vítězství v Oktagonu a šplhá ke svému vysněnému cíli. „Jak jsem Ondrovi po zápase říkal, krok za krokem. Chtěl bych si dojít pro titul v šedesátšestce. A příští soupeř? Mohl by to být Jakub Dohnal. Chtěl bych porazit trojku žebříčku, abych se přiblížil titulové šanci. Ale soupeře nechám na Oktagonu, když chceš být nejlepší, musíš porazit všechny,“ nehledá kličky fighter, který si odnesl krom pátečního vítězství i bonus 5000 eur za nejlepší výkon večera. „Moc jsem si ten bonus přál, bylo to zmrtvýchvstání.“


I sobotní den na Štvanici měl ale znojemské zastoupení. Hlavní zápas prelims karty, tedy programu před hlavními souboji večera, obstaral Michal Jančuška s Němcem Eduradem Kexelem. Dvaatřicetiletému Jančuškovi se však duel nepovedl a po celý duel byl pod tlakem soupeře. Na body tak nakonec vyhrál německý zápasník.

REKLAMA