Hned tři nové druhy zimujících vodních ptáků viděli ornitologové během letošního lednového sčítání na řece Dyji v národním parku. Poprvé se tu objevil v mělčinách zarostlých rákosím a v ostřicových bažinách hnízdící chřástal vodní a dva nové druhy kachen. Kromě vodních ptáků ale odborníci zmapovali i několik opeřenců, kteří obvykle odlétají zimovat do teplejších krajin. Také v Podyjí se začíná projevovat trend oteplujícího se klimatu a mírných zim. Odborníci napočítali v národním parku celkem 680 jedinců z devatenácti různých druhů vodních ptáků a ptáků vázaných na vodní prostředí.
Další novinkou mezi zimujícími vodními ptáky i lžičák pestrý. „Malou skupinku těchto nápadně zbarvených kachen jsme pozorovali u mostu do Hardeggu. Spolu s nimi se zde pohyboval i další nový druh našeho sčítání. Exotická a nepůvodní kachnička karolinská. Samička, kterou jsme zahlédli, navíc vyniká světlou barevnou odchylkou (tzv. leucismus – tedy snížená barevná pigmentace peří),“ vysvětlil zoolog Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát.
U Dyje letos zimuje hodně červenek
Ornitologové při sčítání kolem řeky Dyje zaregistrovali kromě vodních i ostatní druhy ptáků. Letos zjistili neobvykle vysoké počty zimujících červenek. Všimli si i drozda zpěvného nebo sluky lesní. „Jsou to ptáci, kteří od nás na zimu obvykle odlétají, i když ne příliš daleko. Jejich pobyt u nás je ale v souladu s trendem oteplování klimatu a dosavadním mírným průběhem letošní zimy,“ popsala ornitoložka Vlasta Škorpíková.
Orel mořský byl možná letos vidět kroužit i nad Znojmem. Ornitologové jich v národním parku napočítali hned šest. Krásný pohled nabízí i nejméně sedm výrazných ledňáčků říčních. Mapovatelé také zahlédli šest nenápadných pěvců skorců vodních. „Potvrzen byl i stálý výskyt nepůvodní kachničky mandarinské, která žije již trvale v meandru Šobesu. V letošním roce jsme zde pozorovali devět jedinců této pestré kachny,“vypočítal Mačát.
Přilétli i rybí predátoři
V parku i v letošním roce zimuje rybí predátor kormorán velký. Svoji chutí na vysazované ryby dělá vrásky rybářům napříč Evropou. Během sčítání ornitologové zmapovali dvě větší hejna o součtu necelých 160 jedinců. To ale nijak nevybočuje z dlouhodobých průměrných počtů. Do Podyjí se ornitologové vydali sčítat zimující vodní ptáky už po sedmnácté. Během druhého lednového víkendu se tak zapojili do celosvětové akce IWC (International Waterbird Counting), která se uskutečnila ve více než 170 zemích světa.