Mikroplasty: hrozba i pro Znojemsko?

Záměr nového místostarosty města Znojma, sedmačtyřicetiletého lékaře Pavla Jajtnera – zbavit pitnou vodu ve Znojmě a v okolních obcích mikroplastů, mnohé překvapil, ale již nyní má podporu veřejnosti.

Podle odborníků jde o velmi malé úlomky plastů, které jsou prakticky všude a mají negativní vliv na lidské zdraví. Pavel Jajtner navrhuje vybavit úpravnu vody a čističku ve Znojmě technologií a zařízením, které z vody tyto látky odstraní. Nakolik je tato problematika vážná a jakou odezvu mají jeho návrhy u vodohospodářů i ve vedení města Znojma, na to se ho ptáme v následujícím rozhovoru. 

Vaše profese má velmi blízko k ekologii, ale proč jste si vybral právě problematiku mikroplastů ve vodě? Jako pro kluka, který prožil dětství na vesnici a na malém městě na Vysočině, byl pro mě vztah k přírodě něčím, co mě ovlivňovalo a silně formovalo. V posledních letech, kdy nám hrozí klimatická krize a sucho a dochází ke stále většímu znečištění životního prostředí, proto…

Další informace a fotografie najdete v 13. čísle Znojemského týdne, který je k dostání na novinových stáncích a v jeho internetové podobě na www.alza.cz, v sekci média a zábava, časopisy, noviny regionální.

REKLAMA