Lidé ve Znojmě dostanou zdarma respirátory

Plány na uvolnění zhatila stoupající křivka lidí pozitivních na Covid-19. Nejinak je tomu i na Znojemsku. Zatímco začátkem února bylo jen něco málo přes 900 pacientů s tímto onemocněním, v pátek 26. února jich bylo 1 179. Na jižní Moravě se také zvedl index podezření na britskou mutaci nového koronaviru z 19 na 22 procent.
Ve znojemské nemocnici leží s komplikovaným průběhem nemoci na třech covidových jednotkách 46 pacientů, z tohoto počtu je jich devět na umělé plicní ventilaci.
„V minulém týdnu jsme převzali z Karlovarského kraje pět pacientů s Covid-19 Vypomáháme tak s péčí o pacienty kraji, jehož kapacity zdravotnictví jsou téměř vyčerpány,“ sdělila mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá. Připomněla, že péči o pacienty se jim daří zajišťovat i díky 200 dobrovolníkům, které podle potřeby průběžně kontaktují. Prozatím další nepotřebují. Jsou mezi nimi studenti, osm hasičů, osm policistů a lidé různých profesí. Jeden hasič je součástí mobilního očkovacího týmu. „Spolupráce obou složek integrovaného záchranného sboru s nemocnicí je nadstandardní a je pro nás obrovskou pomocí,“ konstatovala Veselá.

Respirátory ve Znojmě dostanou zdarma i děti
Město Znojmo si je vědomo vážnosti situace, a proto zajistilo respirátory pro všechny své obyvatele starší dvou let. Jejich výdej začne od zítřka, úterý 2. března. „S ohledem na ochranu zdraví obyvatel a povinnost nošení respirátorů jsme zajistili nákup respirátorů pro všechny občany Znojma. Každý obyvatel starší dvou let dostane od města bezplatně pět respirátorů třídy FFP2,“ řekl starosta Jakub Malačka. Radnice nakoupí od znojemské firmy Daros 170 000 respirátorů třídy FFP2 s evropskou certifikací za 10,90 korun za kus. Oslovila třináct firem, kritériem byla jak cena, tak termín dodání. Respirátory, které jsou baleny jednotlivě, obdrží zhruba 32 530 Znojmáků.
Jak objasnil starosta Malačka, pro pět respirátorů na každého obyvatele se radnice rozhodla proto, že je to pro městskou pokladnu únosné a také dala na názor odborníka Vladimíra Ždímala, vedoucího Oddělení chemie a fyziky aerosolů v Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR. Podle jeho slov může člověk, který není zdravotník pracující na infekčních odděleních, použít respirátor opakovaně, když se nechá týden takzvaně vyvětrat. Sada pěti respirátorů tak reálně může vystačit na několik týdnů.
Bydlící v domech s pečovatelskou službou na Vančurově ulici, U Lesíka a na Dukelské s trvalým pobytem ve Znojmě obdrží respirátory od sociálních pracovníků a pečovatelek. Klientům obou znojemských domovů pro seniory předají respirátory pracovníci Centra sociálních služeb.

Čtyři výdejní místa na stadionu i bezplatné parkování
Respirátory se budou Znojmákům vydávat na zimním stadionu na Dvořákově ulici až do neděle 14. března vždy od 8 do 17 hodin s tím, že čas od 8 do 11 je vyhrazen pro seniory 60+. Výdejní místa zde budou celkem čtyři. Lidé si musí s sebou vzít občanský průkaz. Respirátory lze vyzvednout i pro další osoby z rodiny nebo blízké, a to po předložení jejich dokladu. Město zajistilo, že parkoviště před finančním úřadem na náměstí Svobody, které je jinak běžně placené, je od 2. do 14. března zdarma. Je to proto, že kvůli výdeji respirátorů nebude možné stát s autem na části parkoviště před zimním stadionem. Obyvatelům městských částí budou respirátory vydávány přímo v městských částech, a to v pátek 5. března a sobotu 6. března. Více informací na www.opatreniznojmo.cz.

REKLAMA