Ze sýpky v Jevišovicích budou byty pro rodiny s dětmi

(FOTO: archiv manželů Rössových) Léta chátrající a nevyužívaná barokní sýpka z roku 1750 dostala nového majitele. Stali se jimi manželé Rössovi, kteří chtějí tuto památku přestavět na byty. K městu Jevišovice, kromě obdivu, jako k místu, které pro ně má jedinečnou auru a genius loci, mají i osobní vazbu. „Rádi bychom zde proto vybudovali něco, co bude nejen hezké, ale i prospěšné pro místní obyvatele. Nehodláme v sýpce vytvořit kvantum malometrážních bytů, a naopak ani megalomanských projektů předražených velkoprostorových bytových jednotek,“ nastínil plány jeden ze spolumajitelů Vladimír Röss.


Manželská dvojice podniká na Vranovsku v cestovním ruchu, její cílovou skupinou hostů jsou rodiny s dětmi. V Jevišovicích se proto chystá vybudovat byty různých velikostí vhodné pro tento typ zájemců. „Domníváme se, že se tímto stává náš projekt atraktivní a dostupný nejen pro rodiny s dětmi, ale bude i přínosem pro Jevišovice. Ve městě vznikne stavba, která multiplikačně přispěje k rozvoji dalších sfér života místních obyvatel,“ je přesvědčen Röss.


Podotkl, že ho těší vstřícný přístup jevišovických zastupitelů a starosty Pavla Málka i vstřícné jednání s pracovníky Národního památkového ústavu. Právě pod jejich dohledem bude tato památka přestavována.
Sýpka v letech 1953 až 1991 patřila státu a poté Moravskému zemskému muzeu, které ji pronajímalo. V roce 2020 budovu převzal Úřad pro zastupování ve věcech majetkových a ten pro ni začal hledat nového vlastníka. Podle zákona ji nejprve nabídl státním institucím k bezplatnému převzetí. „Protože žádná z nich neměla zájem, vyhlásili jsme transparentní výběrové řízení s elektronickou aukcí. První tři kola byla bezúspěšná, ve čtvrtém kole sýpku koupila soukromá osoba za 3 miliony 770 tisíc korun. Společně s tímto objektem byl prodán i pozemek, který se pod ním nachází, část příjezdové cesty je i nadále v majetku sousedního vlastníka,“ informovala mluvčí Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových Michaela Tesařová.


Sýpka v Jevišovicích byla postavena jako součást panského dvora. Dvoupatrová hranolová stavba s vysokou mansardovou střechou tvořila jeho dominantu. Budova zůstala po staletí zachována v původním stavu, k drobným stavebním úpravám došlo na přelomu 19. a 20 století. Větší opravy byly provedeny v 50. letech minulého století, kdy sýpka sloužila jako sklad až pro padesát vagonů obilí. Stavebně byla upravena tak, že železniční vozy zajížděly po kolejích dovnitř. V letech 1956 až 1958 byl starý krov nahrazen novou konstrukcí, což umožnilo využití podkroví. Sýpka byla v roce 2003 zrenovována a její interiér se proměnil v kulturně sportovní centrum. Nějakou dobu v ní bylo Turistické informační centrum Jevišovic a jevišovického regionu, restaurace, bowling, kuželky, kulečník i dvě internetové učebny pro veřejnost a žáky místní základní školy.

REKLAMA