Pro mnohé bylo překvapením, že ministrem zemědělství se stal třiapadesátiletý Zdeněk Nekula z Těšetic. Znali ho totiž jako starostu této obce v našem regionu, kterým byl s přestávkou tři volební období. Pro řízení tohoto rezortu měl ale jinak velmi dobré profesní předpoklady. Absolvoval Provozně ekonomickou fakultu na Vysoké škole zemědělské v Brně a Spořitelní akademii. Pracoval v Exportní garanční a pojišťovací společnosti, v leasingové společnosti i jako vedoucí oddělení znojemské i brněnské pobočky České spořitelny. Také byl tři roky předsedou představenstva Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Jako ministr zemědělství podal ke konci června demisi, což veřejnost rovněž nečekala. Zdeňka Nekuly se v následujícím rozhovoru ptáme na okolnosti, které tomu předcházely, i na jeho další plány.
Odstoupil jste po náhlém rozhodnutí nebo jste rezignaci zvažoval delší dobu?
Rozhodl jsem se rezignovat z pracovních důvodů. Na ministerstvu jsme v poslední době řešili náročné úkoly, často nepopulární kroky, které ale byly nutné pro to, abychom zajistili dobrou budoucnost našeho zemědělství, ale i krajiny. Stal jsem se trnem v oku mnoha významným subjektům. Právě v takové situaci jsem potřeboval cítit silnou podporu z vedení strany, které se mi však v posledních měsících nedostávalo.
Nebyly to velké zemědělské firmy a podniky, které se musely za vašeho působení na Ministerstvu zemědělství spokojit s nižšími dotacemi, než na jaké byly zvyklé?
Dostatečnou podporu jsme zachovali pro všechny zemědělce bez rozdílu velikosti, pokud hospodaří zodpovědně a dodržují všechna pravidla. Faktem je, že v minulosti byli menší a střední zemědělci znevýhodněni, my jsme situaci jen vrátili do rovnováhy. Samozřejmě se to asi některým větším hráčům nelíbilo, ale změny byly nezbytné a jsou ve prospěch celé naší krajiny a dlouhodobé udržitelnosti zemědělského sektoru. Rozhodně ale nejsou tak dramatické, aby tady nedokázaly hospodařit i větší podniky, koneckonců loňský rok celý sektor zemědělství vykázal historicky rekordní zisk, téměř 30 miliard korun. Našim zemědělcům se tedy i ekonomicky velmi dobře dařilo.
Ministrem jste byl 1,5 roku, z čeho máte největší radost, že se vám podařilo?
Během mého působení na ministerstvu se podařilo udělat hodně práce a mohu s klidným vědomím říct, že resort jsem předal svému nástupci v mnohem lepším stavu, než jsem jej přebíral po minulé vládě. Největším úkolem bylo dokončení pravidel evropských dotací pro naše zemědělce na příštích pět let. Podařilo se nám vše stihnout, programy schválila Evropská komise a díky tomu dostanou naši zemědělci v příštích pěti letech rekordních 200 miliard korun. To je velmi důležité, aby mohli konkurovat zemědělcům z okolních zemí, ale také abychom dokázali zlepšit stav naší krajiny, půdy a vody a zároveň dokázali produkovat potraviny za přijatelné ceny. Právě u cen potravin za sebou máme také hodně odvedené práce, podařilo se zastavit prudký růst cen. V loňském roce jsme také předsedali Evropské unii a naše předsednictví bylo hodnoceno jako jedno z nejlepších vůbec. Průběžně jsme rovněž zefektivnili důležité zákony, za všechny zmíním novelu zákona o významné tržní síle. Díky ní může antimonopolní úřad zkoumat, zda některé velké firmy (jako například supermarkety, ale i třeba velké potravinářské společnosti) nezneužívají své dominantní postavení při výrobě či prodeji potravin.
Co by měl „dotáhnout“ neboli uskutečnit váš nástupce? Premiér Fiala zmínil zlevňování cen potravin, a to ze strany zemědělců. Je to vůbec reálné?
Růst cen potravin se podařilo zastavit, oficiální data za posledních několik týdnů ukazují jednoznačně pozitivní trend, situace s jejich cenami se stabilizovala a postupně začínají ceny některých potravin klesat. Ukazuje se, že i díky našemu tlaku a dohledu začalo opět fungovat zdravé konkurenční prostředí. Bude ale nutné v detailním monitoringu trhu s potravinami vytrvat i nadále, a to i s ohledem na plánované snížení DPH na potraviny od ledna příštího roku. Na trhu s potravinami musí fungovat zdravá konkurence, aby se snížení DPH propsalo i do konečných cen pro spotřebitele.
Co vám práce v ministerském křesle dala a co vzala?
Byla to určitě dobrá zkušenost, ale především zodpovědnost. Pozice ministra je náročná, vlivy různých zájmových skupin jsou velmi silné a člověk si musí umět stát za svým a nenechat se ovlivnit těmito tlaky. Jen tak dokážeme udělat skutečné změny ve prospěch všech občanů. Z každé práce se snažím odnést to pozitivní, a pokud mi jako ministrovi něco vzala, pak to byl čas pro moji rodinu, se kterou jsem nemohl být tak často, jak by si zasloužila. O to víc si cením podpory a tolerance všech mých nejbližších, především mojí manželky.
Celý rozhovor najdete v tištěné podobě Znojemského týdne nebo v jeho elektronické podobě.