Miroslavský zámek si získal veřejnost i odbornou porotu

Poslední červnovou středu se v Brně ve vile Löw-Beer uskutečnilo slavnostní vyhlášení soutěže O nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje v roce 2022. Město Miroslav o titul bojovalo s opravou věže zámku a uspělo.


Starosta Martin Plechatý přebíral cenu za 2. místo v kategorii Velké stavby a Cenu veřejnosti, ve které Miroslav díky hlasujícím získala 2 750 hlasů. O vítězi v kategorii Velké stavby rozhodovala odborná porota, která miroslavskému zámku udělila 14 hlasů, stejný počet, který získal vítěz této kategorie – Zámek Kuřim (obnova fasád severní dvoupatrové části). Prvenství i v této kategorii tak Miroslavským uniklo opravdu o chlup. „Byla pro mě čest, tato ocenění převzít. Je to pro Miroslav, i pro mě osobně ta pomyslná sladká tečka na závěr. Mě to zároveň donutilo se ohlédnout. To, že dnes v ruce držím ocenění, je totiž zásluha spousty lidí. V první řadě bych chtěl poděkovat 11 zastupitelům, kteří se v březnu roku 2021 nebáli a hlasovali pro opravu věže. Stáli jsme tehdy před těžkým rozhodnutím. Oprava byla finančně náročná a my v době rozhodování neměli žádnou jistotu dotační pomoci. Na druhou stranu dle posudků od odborníků bylo jasné, že stav věže je dlouhodobě neúnosný a my prostě musíme konat. Děkuji jim za to, že si mě vyslechli, že se mnou dlouhou dobu debatovali, a že na mé doporučení nakonec dali a díky jejich hlasům oprava proběhla. Děkuji panu Kružíkovi ze společnosti Život památkám, který se pro náš zámek nadchl a po celou dobu za něj bojoval na všech frontách. V neposlední řadě můj dík míří ke zhotoviteli celé akce, firmě HB Delta, která odvedla opravdu precizní práci a nová střecha věže se díky nim bude nad Miroslaví tyčit další stovky let,“ uvedl starosta města Miroslav Martin Plechatý.


Celková oprava vyšla na 12,3 milionů korun. Nakonec se Miroslavi podařilo získat dotaci 1 milion korun od Jihomoravského kraje a 700 tisíc korun z Ministerstva kultury. Druhou zmíněnou dotací se navíc se zámkem podařilo dostat do programu záchrany architektonického dědictví, což s sebou každý rok přináší další finanční výpomoc. Úspěch v soutěži je mimo jiné také doprovázen peněžní odměnou, celkově za obě umístění Miroslavští získali 160 tisíc korun.

REKLAMA