Zážitky ze Znojma: Trhy, trubači i ponocný

Jako mávnutím zázračného proutku se historická část Znojma proměnila v pohádkové království. Na Horním a Masarykově náměstí září vánoční stromy, světla a světelné řetězy zdobí vstupní bránu do areálu hradu, budovy na Hradní ulici a Václavské náměstí. U Enotéky stojí „líbací brána“ se jmelím i ohrada s ovečkami, která vyrostla v prostoru bývalé Loupežnické věže. Vánoční stromky nazdobené dětmi znojemských základních a mateřských škol tradičně krášlí Obrokovou ulici. Zasněženou zimu navozuje fotostěna s obrazem Josefa Lady na Masarykově náměstí.


Symbolem letošního Znojemského adventu jsou provoněné trhy, kulturní program i šupina pro štěstí. „Adventní čas ve Znojmě je díky jedinečné atmosféře historického centra vždy kouzelný. Letos o to více, že můžeme nabídnout bohatý kulturní program. Symbolem celého prosince bude šupina pro štěstí, která je vykreslena také ve vizuálu adventního programu. Právě štěstí a hlavně zdraví je to, co všem přejeme,“ vyjádřil ředitel Znojemské Besedy, František Koudela.


Paroháči, Květinka i Tomáš Kočko & Orchestr

Během několikatýdenního hudebního maratonu se na pódiu na Masarykově náměstí představí multižánrové kapely jako Tomáš Kočko & Orchestr, HangOver, PoZemi, Paroháči, Květinka, LuckySings, Radosti a mnoho dalších. Vystoupí zde děti ze základních a mateřských škol. Diváci tu budou sledovat dopolední a večerní promítání zimního kina s českou filmovou klasikou, jako jsou Pelíšky, Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty, Veselé Vánoce přejí chobotnice nebo S tebou mě baví svět. Na Masarykově náměstí se budou vyrábět i speciality domácí zabijačky a milovníci těchto pochoutek si je mohou také zakoupit. Na děti čekají v neděli 11. prosince dopoledne v Dolním sále Znojemské Besedy tvořivé Jájiny dílničky. Znojemský advent nabídne i koncerty v Městském divadle a poprvé v Centru Louka, kde se mimo jiných umělců představí ve středu 30. listopadu skvělá pianistka a skladatelka Beata Hlavenková.


Koledy zazní z Vlkovy věže

Ani letos nebudou místní a návštěvníci Znojma ochuzeni o jedinečný zážitek v podobě vánočních koled z věže. Trubači si kvůli opravám radniční věže pro změnu vyšlápnou na nedalekou Vlkovu věž, kde zahrají vždy v úterý a ve čtvrtek od 18 hodin. Do centra města se vydá i ponocný, kterého lze potkat vždy od pátku do neděle mezi pátou až sedmou večer. Vánoční atmosféru historického centra Znojma i letos doplní známé koledy. Zazní z reproduktorů v podání zpěváků a žesťového orchestru Moravia Brass Band, z jejich nového alba V půlnoční hodinu. Za vydáním cédéčka stojí Český rozhlas Brno a lze je koupit v Turistickém informačním centru Obroková a Louka.


Splňte cizím dětem jejich přání

Ne všechny děti mají možnost si pod stromečkem rozbalit alespoň jeden dárek. Znojemská Beseda bude i letos hledat pomyslné Ježíšky. Vloni díky štědrým dárcům předala 120 balíčků pro děti z Domova pro matky a otce v tísni a pro další potřebné, které jsou evidované u Oblastní charity Znojmo. „Zájemci si vyzvednou obálku s nalepovacím štítkem v Turistickém informačním centru na Obrokové ulici. Pořídí dárek, zabalí do vánočního papíru a přinesou jej do infocentra na Obrokové ulici, nejpozději do 10. prosince. Dárky pak poputují dětem, které by jinak šťastné a veselé Vánoce neprožily,“ shrnul Koudela. V obálkách, kterých je letos na 170, bude kromě křestního jména také věk dítěte.


Vánoční stromy jsou stříbrné smrky

Hlavní vánoční strom na Masarykově náměstí je asi 12 metrů vysoký a městu jej darovala paní Knapová ze Želetic. Menší měří téměř osm metrů, stojí na Horním náměstí a je od paní Březinové z Rudlic. Oba jsou stříbrné smrky. „Ženy nás samy oslovily, jestli bychom smrky nevyužili jako vánoční stromy. Ten větší ze Želetic se ve větru kymácel a jeho majitelé měli obavu, aby na někoho nespadl. Menší smrk zase rostl velmi blízko rodinného domu a mohl jej ohrožovat,“ popsala architektka města Znojma Iveta Ludvíková.


Svítí úsporné „LEDky“

Jak informovala místostarostka pro kulturu Bohumila Beranová, město v rámci úspor elektrické energie nechalo vyměnit 80 kusů ozdob na sloupech lemujících průtah (od Pražské až po ulici Dukelských bojovníků) za úsporné LED osvětlení. Navíc, radnice má až do konce letošního roku smluvně zajištěnou fixační cenu elektrické energie. Také připomněla, že v provozu bude vyhlídkové kolo na Komenského náměstí, z jehož nejvyšší výšky 25 metrů je jedinečný pohled na vánočně laděné Znojmo.


Silvestr: Jsem doma zlato

Poslední den si lze na Masarykově náměstí kromě ohňostroje pro děti poslechnout také autorskou tvorbu kytaristy a zpěváka Luďka Minky. V Městském divadle ve Znojmě je o Silvestru připravena na 16 a na 19 hodinu komedie o hanebně šťastném manželství s názvem Jsem doma zlato s herci Divadla Radka Brzobohatého. Vstupenky jsou již v prodeji na portálu vstupenkyznojmo.cz nebo v infocentru na Obrokové.


Sváteční ZnojmoRegion

Přehled lákající na více než stovku adventních a vánočních aktivit na Znojemsku a v Podyjí, a to až do svátku Tří králů 6. ledna, tradičně vydala nezisková destinační společnost ZnojmoRegion. Skládačku nazvanou Sváteční ZnojmoRegion si lze zdarma vyzvednout v kterémkoliv informačním centru na Znojemsku, v některých vinařstvích, v pivovarech a v dalších gastropodnicích. Jsou zde také informace o dlouhodobých nebo pravidelně se opakujících akcích, o vánočních výstavách a expozicích, svátečních výletech za poznáním v doprovodu zkušeného průvodce, nebo také tipy na speciální nabídky gastro a ubytovacích služeb i na regionální vánoční dárky. Letošní novinkou je také několik adventních akcí z rakouského příhraničí. Sváteční Znojmo Region je ke stažení a k vytištění na www.znojmoregion.cz/cs/vydavame. Všechny akce jsou také na www.znojmoregion.cz/cs/akce.

REKLAMA