Zastupitelstvo: Dražší vstupné na vinobraní i energie

Jedním milionem korun z rozpočtu města Znojma podpořili zastupitelé novou kožní ordinaci DerMal Znojmo. Částka, kterou v pondělí odsouhlasili, je z dotačního programu „Podpora vzniku ordinací zubních lékařů a ambulantní péče lékařů specialistů v roce 2022“. Je to v pořadí již druhá ambulance. Letos totiž obdržela od města milion korun i nová zubní ordinace Lu(c)kyDent. „Dlouhodobý nedostatek lékařů považujeme za palčivý problém našeho města, a proto budeme hledat cesty, jak situaci zlepšit. Jednou z možností je prodloužení dotačního programu na podporu vzniku nových ordinací,“ uvedl znojemský místostarosta Jan Blaha (ANO 2011). Poznamenal, že radní budou hledat i další možnosti, jako je například rozšíření motivačního systému o další prvky, zlepšení komunikace s nemocnicí nebo profesními lékařskými organizacemi. Možná je i úprava stávající dotace tak, aby byla více zacílena především na ordinace zubních, praktických a dětských lékařů, kterých je největší nedostatek.


Vstupenky na vinobraní podraží

Znojemská Beseda, jako pořadatel, navrhovala po propočítání všech nákladů vyšší ceny vstupenek na Znojemské historické vinobraní konané ve dnech 8. a 9. září 2023. Vstupenky jsou v předprodeji od prvního prosince a permanentka vychází na 550 Kč, zlevněná permanentka (pro seniory nad 60 let, studenty a podnikající v centru města) stojí 450 Kč. Od 1. září je již za 750 Kč, zlevněná za 650 Kč. Celodenní vstupné na pátek 8. září stojí 450 Kč, na sobotu 9. září 600 Kč.


Kompostárna nemá nové vedení

Na pozici jednatele dobrovolného svazku obcí Kompostárna Únanov se nedostal Květoslav Svoboda (SPD). Stejně tak se členy kontrolní komise svazku nestali Stanislav Plichta (SPD) a Martin Pikola (Znojmáci). Město na valných hromadách svazku nebudou zastupovat ani zastupitelé Ondřej Zelinka (SPD) a Bert Bartas (Znoj­máci). Všem chyběl potřebný souhlas nadpoloviční většiny zastupitelů.


Zastupitelé odsouhlasili termíny jednání v prvním pololetí příštího roku, kdy se sejdou 20. února, 24. dubna a 19. června. Také většinou hlasů zvolili zastupitele architekta Radomíra Kamana (ANO 2011), který bude spolupracovat s Úřadem územního plánování při pořizování územně plánovacích dokumentací města Znojma. Jiří Kacetl (Pro Znojmo) poukázal na to, že je sice odborník, ale může prosazovat takové změny, které budou vyhovovat jeho podnikání v oblasti developerství. Také připomněl jeho projektování Kauflandu na Jarošově ulici před dvaceti lety, kterou považuje za obrovskou tragédii města Znojma. Kaman se ohradil, že tam nebyl investorem. S ním se na prodeji pozemků s městem domluvila tehdejší radnice vedená lidovcem Pavlem Balíkem. Také informoval, že naprostá většina jeho zakázek je mimo Znojmo a navíc, je již od letošního léta v důchodu. Starostka Ivana Solařová vysvětlila, že Kaman bude jen prostředníkem zajišťujícím přenos informací.


Peníze jen pro mladé fotbalisty

Zelenou dostal návrh na navýšení dotace o 107 tisíc pro fotbalisty 1. SC Znojmo mládež. Peníze půjdou především na úhradu jejich cestovného na turnaje, na zápasy a tréninky mimo náš region. Zastupitelé naopak zamítli navýšení dotací pro fotbalový klub 1. SC Znojmo o 350 tisíc korun a pro TJ plavání Znojmo o 150 tisíc. „Nemohu hlasovat pro, protože jsem to neudělal ani jako bývalý radní. Zahodil bych tak práci bývalé sportovní komise, která se snažila co nejobjektivněji rozdělit dotace. Problém s inflací, s vysokými cenami nafty, benzínu a dalších nákladů mají všechny kluby. Měl by se řešit systémově a ne jen u dvou z nich,“ komentoval Vlastimil Tima (Naše Znojmo).


Zálohy na energie budou vyšší a Znojemská tepelná je zašle co nejdříve

Zastupitel Pavel Jajtner (KDU-ČSL) se podivoval, proč město soutěžilo za spotové ceny na celý rok, stačilo by podle něj soutěžit jen na topnou sezónu, a to do dubna. Navrhoval výhodný cenový mix ze spotové a fixované energie. Reagoval také na předvolební článek místostarostky Bohumily Beranové (Znojmáci) „Radnice může snadno pomoci stovkám domácností ke snadnému vytápění“. Podle článku může město na to vyčlenit ze svého rozpočtu 10 až 20 milionů korun pro občany, na které by zvýšené ceny energií nejvíce dopadly, zejména sídlištích. „Počítá město s cenovým stropem za energie, který by byl hrazen z rozpočtu města Znojma a kdy budete informovat klienty o výši záloh Znojemské tepelné, protože těch může být až 10 tisíc,“ dotazoval se Jajtner. Starostka Ivana Solařová (ANO 2011) potvrdila, že jde o sdruženou dodávku energií pro město Znojmo, Znojemskou tepelnou a příspěvkové organizace města: „Nákup na rok jsme brali jako jistotu pro občany, i když vzhledem k turbulenci událostí nevíme, co bude za měsíc nebo za půl roku. Příští týden budeme jednat s obchodníky s energetickými komoditami o dalších možnostech nákupu energií. Právě kalkulujeme ceny a o nové výši záloh budou odběratelé v nejbližší době informováni. V rozpočtu řešíme každou korunu, v současné době nelze říci, zda můžeme občanům ceny energií zastropovat nebo ne.“ Vedoucí majetkového odboru Alena Rybníčková doplnila, že město Znojmo čelilo během letošního roku velkému tlaku dodavatelů na zvýšení cen: „Jsme rádi, že jsme energie nakoupili u takových společností, které nám je nepřestaly dodávat, jako se to stalo například v Břeclavi. Nechat nákup energií na poslední chvíli, jako třeba na prosinec, by znamenalo riziko, že energii nemusíme získat.“

REKLAMA