Zemětřesení v komisích: Místo zkušených nastoupili příbuzní

(Foto: Po dvaceti šesti letech skončil jako předseda komise v Načeraticích i Milan Homolka. Na snímku z covidové doby při distribuci roušek.) Velkou vlnu nevole vyvolaly změny v komisích pro příměstské části Znojma, ke kterým přistoupilo po volbách nové vedení znojemské radnice. Prakticky všichni zkušení předsedové byli vyměněni, často za příbuzné či známé nových vládců Znojma, které v některých případech místní ani neznají a v dotčených městských částech nebydlí.


Do očí bijící změna přišla v Oblekovicích. Tam poslední rok působil jako předseda Jan Šťastník a podle ohlasů na Facebooku si v této roli vedl dobře. O to víc nezasvěcené překvapila jeho výměna. Ti zasvěcení to spíše čekali, neboť právě Jan Šťastník, který byl zvolen do zastupitelstva za ANO, se nejvíce projevil jako odpůrce nově vzniklé koalice s SPD a Znojmáky. Skutečnost, že ale byla zvolena za předsedkyni komise Bohumila Gombárová, která v Oblekovicích vůbec nežije, ale za to je dcerou místostarostky Bohumily Beranové, to už nemohou místní pochopit vůbec. „Nějak si nemohu vzpomenout, že bych paní Gombárovou, nebo i paní Beranovou viděl na nějakém setkání bývalé komise s občany. To asi o něčem svědčí,“ konstatoval například Dalibor Peterka. Do oblekovické komise byli kromě Gombárové nominováni také dva příbuzní radního Davida Štolpy. Jan Šťastník podobně jako další vyměnění předsedové vše bere s nadhledem. „Jelikož jsem nebyl radou nominován ani na pozici řadového člena komise, tak mohu nově sestavené komisi popřát už jen hodně štěstí při rozvoji naší příměstské části. Snad se podaří dotáhnout rozjeté projekty, zejména vítězný projekt z projektu Tvoříme Znojmo, tedy klidová a odpočinková zóna v ulici U Pramene, a také dětské hřiště, workoutová zóna a multifunkční sportovní hřiště,“ uvedl Šťastník.


Kritičtější byla Alena Lichá z Hradiště. „Tady jsou lidé hodně naštvaní. Předsedkyní jsem byla více než deset let a nikdo z vedení se ani neobtěžoval mě informovat o nějaké změně. Jen mi volala paní z úřadu, co má příměstské části na starosti, abych vrátila věci. Nová předsedkyně si ale na mě zatím neudělala čas. Když jsem to chtěla projednat s paní místostarostkou Vávrovou – Svedíkovou, byla velmi arogantní. Nechci, aby to vypadalo, že jsem nějak zhrzená, ale takové jednání mi nepřijde vhodné. Těch městských částí, kde jsou lidé se změnami v komisích nespokojeni, je víc. A třeba v Kasárnách ani žádné nové členy komise nejmenovali, takže tam teď není nikdo,“ uvedla Alena Lichá. Tu na Hradišti vystřídala Tereza Kubíková, což je neteř zmiňované místostarostky Vávrové – Svedíkové.


Dvacet šest let byl předsedou komise v Načeraticích Milan Homolka. Také on musel skončit. „Zavolala mi paní inženýrka Nekulová, že novou předsedkyní byla zvolena paní Jitka Kubíková. Já jsem to přijal a netrpím tím. Vedle běžné práce, kterou bylo převážně předávání pokynů od města směrem k občanům, případně vyjádření k různým prodejům či pronájmům, jsme už od dob starosty Pavla Balíka bojovali za to, aby se v Načeraticích něco udělalo. Své nástupkyni přeji, ať se jí její nápady podaří na městě prosadit,“ konstatoval Milan Homolka.


Na tak rozsáhlé obměně členů a především předsedů komisí nevidí nic divného místostarostka Bohumila Beranová. „Komise příměstských částí jsou poradním orgánem rady města. Proto stojí a padají s každými volbami do zastupitelstva města. To není nároková funkce. Je to přirozená obměna. Já osobně jsem byla předsedkyně komise osm krásných let. Po celou dobu jsem, ale věděla, že to není navždy. Proto prosím, respektujte novou komisi,“ komentovala změny na Hradišti místostarostka Znojma Bohumila Beranová. K Oblekovicím pak poznamenala, že její rodina tam žila po čtyři generace.


Naproti tomu její předchůdce ve vedení Znojma Jan Grois hovoří o zcela jiném přístupu. „My jsme do složení komisí pro příměstské části prakticky nezasahovali. A ne vždy je vedli naši sympatizanti. Často na nás byli docela nepříjemní. Ale brali jsme to tak, že bojují za své městské části a je to tak v pořádku. Teď vedou komise i lidé, kteří tam ani nebydlí a místní je třeba vůbec neznají, to mi nepřijde právě šťastné,“ okomentoval počínání svých nástupců ve vedení Znojma Jan Grois.


Na posledním zasedání městského zastupitelstva otevřel otázku komisí bývalý starosta Jakub Malačka. „Na mě se obrátilo několik obyvatel Oblekovic s tím, že nově jmenovaná předsedkyně je dcerou místostarostky Znojma, což samozřejmě není diskriminační kritérium, ale že tam nebydlí, že má bydlet ve městě. Nepřipadá mi to šťastné řešení, chápal bych to u členů. Někdo není zvyklý telefonovat a bude pro něj složité se za předsedkyní vypravit,“ uvedl Jakub Malačka. Nová starostka Znojma Ivana Solařová se snažila složení komise v Oblekovicích hájit s tím, že ještě není definitivní.


Vůbec žádnou komisi nemají Kasárna. „Komise pro tuto příměstskou část se ustanovuje, město nemá nominaci od opozice. Oslovíme určitě ty, kteří v ní pracovali i v minulém volebním období. Až budou její členové jmenováni, pak budou i schváleni,“ uvedla Solařová.

REKLAMA