Vojta Čabala šaškuje už deset let

(FOTO: ZB Znnojmo) Tři novinky oživí letošní Znojemské historické vinobraní. V roli královny Elišky Přemyslovny se poprvé představí herečka, znojemská rodačka Marta Dancingerová. Po více než třiceti letech předal Václav Beran režisérské žezlo Šárce Charvátové, dříve královny historického průvodu. Tou třetí je přechod profesionálních provazochodců přes Jámu, prostor mezi kostelem svatého Mikuláše a rotundou svaté Kateřiny v délce téměř 120 metrů. Čtvrtým překvapením je kulaté jubileum dvorního šaška v podání Vojty Čabaly, který si letos oblékne čepici a kostým s rolničkami už po desáté. A několik dnů po vinobraní oslaví své 30. narozeniny.


Úkolem šašků už od dob faraonových bylo bavit krále, královnu a jejich dvořany. Také tančit, žonglovat a žertovat, což Vojta perfektně umí. V historickém průvodu o vinobraní skáče, dělá hvězdy a taky zlobí historické postavy. Jak prozradil, dosud se zaměřil na bubeníky, teď uvažuje o trubačích. Šašek nemluví, své kousky předvádí pružným tělem. Výjimkou je páteční přivítání krále Jana Lucemburského na tribuně před zaplněným Masarykovým náměstím, kde zase při sobotní repríze zarecituje báseň. Kvůli tomu má na kostýmu port (klopový mikrofon). Dodnes s úsměvem vypráví, jak mu jej technik jednou zapomněl zapnout a podařilo se mu to, až když na tribuně předváděl jeden ze svých krkolomných kousků, stoj na rukách. Návštěvníci vinobraní se mohou těšit, že ho jako kejklíře Čabika uvidí i ve městě na historických scénách.


A na který historický průvod nejvíce vzpomíná? Na loňský, kdy v pátek „lilo jako z konve“ a pořadatelé do poslední chvíle váhali, zda jej kvůli dešti nezruší. „Lidé stáli v ulicích v pláštěnkách a s deštníky a oceňovali, že jsme vyšli, skandovali a tleskali nám. Všichni jsme promokli. Účinkující děti po průvodu dodávka ihned odvážela do šaten se převléci. Já jsem se snažil svůj kostým vysušit fénem na vlasy, ale po chvíli jsem to vzdal, protože to bylo neúčinné a sobotní průvod jsem absolvoval v napůl mokrém kostýmu,“ vzpomíná Čabala, který je i hercem v Divadelním studiu Martiny Výhodové, moderátorem, kejklířem a úspěšným sportovcem.


A kde na to všechno bere energii? Jak se svěřil, nejraději běhá po stezkách v Národním parku Podyjí, které má z rodného Lukova, kde i žije, coby „kamenem dohodil“. Miluje dlouhé tratě, na kterých často vítězí. Čím jsou obtížnější, tím více ho přitahují. Několikrát zdolal maraton, což je trať o délce 42,1 kilometrů. Také se zúčastnil „Běhu na 24 hodin ČR“, kde urazil 141 kilometrů a skončil v první dvacítce závodníků.

REKLAMA