Vinobraní je tady

Hlavní událost znojemského kulturního roku je tady. V pátek začíná Znojemské vinobraní, které opět nabídne bohatý kulturní program, o kterém jsme podrobně psali již před třemi týdny.


Dnes se zaměříme na historickou část, některou budou představovat zejména šermířské skupiny Albion, Honorata, Rosáci, Český lev nebo Artus Thor. Ohňovou show předvede skupina In Flamenus a s vlajkovou show přijede uskupení Milités. Představí se orientální tance skupiny Angels Tribe, žonglérská a kejklířská vystoupení kejklíře Čabíka a dalších. Na některých scénách uslyšíte středověkou hudbu, například Václavské náměstí přivítá znojemskou skupinu Lucrezia Borgia, Gnomus, Arcus, Quanti Minoris nebo Devětsil. Kolbiště Horního parku obsadí velkolepě pojaté rytířské jezdecké turnaje společnosti Štvanci.


Znojemské vinobraní je festivalem pro všechny věkové kategorie, a tak část programu myslí také na děti. Jejich hlavní scénou bude opět hradební příkop u Střelniční věže, kde se mohou těšit na několik divadelních představení, žonglérská a taneční vystoupení a na speciální dobrodružnou hru Mistr Cechu.


Festival nabídne hned tři odpočinkové zóny. Na ulici Přemyslovců zase vyroste relaxační zóna U Tří dubů. „Během slavností chceme návštěvníkům ukázat vše, na co ve Znojmě můžeme být pyšní. Není to jen víno, krásné historické centrum, ale také tradice ovocnářství, které je právě pro náš region tak typické. Už v loňském roce jsme s místní Farmou U Tří dubů vytvořili na ulici Přemyslovců autentickou klidovou zónu s dekoracemi připomínajícími ovocný sad. I letos tam návštěvníci zakoupí sezónní ovoce a nejrůznější mošty,“ přiblížil ředitel Znojemské Besedy František Koudela. Druhou z odpočinkových zón najdou návštěvníci na nádvoří hradu a návštěvníkům bude k dispozici i klidová zóna Cyklo klubu Znojmo v Horním parku. Hlavní sobotní program ukončí ohňostroj, který společně s hudebním doprovodem modeluje příjemný a neopakovatelný zážitek, a to ve třech vizuálních obrazech. Návštěvníci vinobraní ho uvidí ve 22 hodin.


Doprava
S vinobraním se pojí také dopravní omezení, a tak nebude na škodu do Znojma zavítat hromadnou dopravou, třeba vlakem, posíleny budou spoje zejména od Okříšek. „Jízdní řád těchto speciálních spojů je přizpůsoben vinobraní tak, aby návštěvníci stihli celý program vinobraní, anebo si případně mohli vybrat část programu podle své libosti. Vlaky budou mít kapacitu minimálně 240 sedadel a spolu s jízdenkou, která bude prodávána ve vlaku, si cestující budou moci zakoupit i vstupenku na letošní vinobraní za zvýhodněnou cenu,“ prozradil František Koudela.


Samozřejmě bude posílena i autobusová doprava „Pro komfortní přístup a bezproblémovou dopravu na festival zajišťujeme posílené spoje jak městské hromadné dopravy, tak dalších linek v regionu. Posilujeme také hlavní trasu z Brna a zpět. Zajišťujeme záchytná parkoviště, která svou kapacitou pojmou stovky osobních automobilů. Všechna taková parkoviště mají své koordinátory, kteří přijíždějící vybaví tištěnými programy a navedou je správnou cestou do centra města,“ doplnil František Koudela. Záchytná parkoviště bude možné využít na ulici 28. října (podél železnice), dále na ulici Melkusova (u plovárny), na ulici Přímětická (u školy SOU a SOŠ) a v Krystal parku v Příměticích. Veškeré detaily jízdních řádů a parkovišť najdete na webu www.znojemskevinobrani.cz.


Omezení
Historická část města bude pro veřejnost uzavřena v pátek 8. září od 12 do 22:30 hod., v sobotu 9. září pak od 8 do 22:30 hod. V této době bude vstup do městské památkové rezervace umožněn pouze se vstupenkou, resp. s platnou identifikační páskou. Hlavní vstupní brány jsou umístěny na tradičních místech v ulicích Kollárova, Pontassievská, Kovářská a Velká Michalská. Do uzavřeného města se s platnou vstupenkou dá vstoupit také na Mikulášském náměstí směrem od Karolininých sadů, z Gránic na ulici Přemyslovců nebo do ulic Úvoz a Staré město pod kostelem sv. Mikuláše, dále z náměstí Svobody okolo hradeb za OD Fiala na Jezuitské náměstí a ulicí Napajedla. Děti do 15 let budou mít vstup volný, stejně jako bydlící v městské památkové rezervaci. Kompletní program, online interaktivní mapu a veškeré informace naleznete na www.znojemskevinobrani.cz.

REKLAMA