Ve Vranově otevřeli nový bytový dům

Sedm nových bytů zkolaudovali minulý týden ve Vranově nad Dyjí na Zámecké ulici. Budova bývalého zámečnictví prošla náročnou rekonstrukcí, při které byla vybudována mimo jiné i půdní vestavba a na třech podlažích tak vznikly byty o rozloze 54 – 74 m2 v dispozicích 2 + KK, 2+1 a 3+1. Nové nájemníky vybírala rada městyse.


„Pamatuji si, když jsem okolo tohoto domu chodila domů, že zde bylo zámečnictví s kovárnou a ráda jsem oknem pozorovala výheň a zvuky, které zde kováři svými kladivy vytvářely, mi připomínaly zvonění,“ zavzpomínala místostarostka Vranova nad Dyjí Alena Horná. Starosta Lubomír Vedra při malé slavnosti poděkoval všem, kteří se na rekonstrukci podíleli, za perfektně odvedenou práci a zrekonstruovanému objektu následně požehnal místní duchovní P. Marek Dunda.


Při rekonstrukci se také našla časová schránka, která obsahovala jednokorunovou minci z přelomu 18. a 19. století i skleněný obrázek Matky Boží ustavičné pomoci pocházející z Maria Zell a také vzkaz dcery někdejšího majitele Ignáze Pospischila, který je zajímavým svědectvím o historii tohoto domu. Faksimile zmíněné listiny i s českým překladem a obrázky předmětů i samotné schránky zdobí nyní stěny vstupní chodby.


Ve vzkazu píše, že její rodiče – manželé Ignáz a Juliana Pospischilovi, dům, který byl rodinným majetkem, odkoupili v letech 1899 a 1902 od svých příbuzných. A na stejném místě, kde jejich předkové měli zámečnickou živnost a hospodářství, postavili novou zámečnickou dílnu. Stavbu zahájili ještě v roce 1902.

REKLAMA