Válku na Ukrajině provází vlna solidarity

Útok ruských ozbrojených sil na Ukrajinu rozhořčil celý svět. I když před ním zpravodajské služby varovaly, přece jen bylo velkým překvapením, že se ruská invaze neomezila na oblasti ovládané proruskými separatisty a přilehlé regiony, ale pod palbou se ocitlo i hlavní město Kyjev i oblasti na západ od něj. Zároveň se i ve Znojmě zvedla obrovská vlna solidarity. Hned v první den války se socha Rudoarmějce na Mariánském náměstí stala místem protestu. V jejím okolí se shromáždilo přibližně 250 lidí a organizátoři se s pomocí plošiny pokoušeli zahalit sochu žlutomodrou ukrajinskou zástavou. To se jim po určitých peripetiích, kdy se s plošinou nemohli dostat dostatečně blízko, povedlo, takže tzv. Ivana zdobí nyní ukrajinské barvy.


Vedení radnice se přidalo vyvěšením ukrajinské vlajky na budovu Městského úřadu a také u zmíněného pomníku na Mariánském náměstí se objevila ukrajinská vlajka vedle vlajek České republiky, NATO a Evropské unie. Lidé také začali spontánně nabízet pomoc ukrajinským občanům postiženým válkou. „Chtěl bych moc poděkovat všem lidem, kteří mi píší ohledně Ukrajiny a chtějí nějakou formou pomoci. Pokud by bylo něco konkrétního potřeba, dáme vám vědět. Jsem v kontaktu s Charitou, naší ambasádou ve Vídni, na webu máme informace pro občany Ukrajiny a pokyny z ministerstva vnitra, řešíme možnosti pro ubytování atd. Na pondělí jsem svolal bezpečnostní radu a máme také Radu města, kde budeme řešit právě Ukrajinu. Znojmo se samozřejmě bude snažit pomoci, jak to jen půjde,“ uvedl starosta Znojma Jakub Malačka. Pokud chtějí lidé pomoci penězi, měli by tak učinit prostřednictvím oficiálních transparentních účtů.


Válečný konflikt na Ukrajině velmi bedlivě sledují pracovníci znojemské Oblastní charity a jsou připraveni, pokud to bude potřeba, hledat ubytování pro běžence z této země na Znojemsku i zorganizovat materiální sbírku. Charita České republiky vyhlásila veřejnou sbírku Charita pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v této zemi. Účet vedený u České spořitelny má číslo 55660022/0800, variabilní symbol 104. Přispět je možné i zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90.


Situace na Ukrajině nenechává chladnými ani sportovce. „Chtěl bych vyjádřit soucit s Ukrajinou, můžeme být vůbec rádi, že si můžeme florbal zahrát, protože někteří lidé to nemají tak lehké, fandím vám,“ vyjádřil se například znojemský florbalista Štěpán Blažek. Podporu vyjádřil i třetiligový fotbalový klub 1. SC Znojmo, v jehož dresu nastupuje ukrajinský záložník Yehor Glushach. „Jsou věci, které jdou daleko za hranice fotbalového světa. Yehor se svou rodinou má od našeho klubu maximální podporu. Klub nabídl hráči i jeho rodině pomoc v případě jakékoliv potřeby. Zároveň vyjadřujeme podporu a mnoho sil a vůle všem Ukrajincům,“ uvedl předseda představenstva klubu Radek Vysloužil.


Více v tištěné podobě Znojemského týdne nebo v jeho elektronické podobě.

REKLAMA