V keramičce začala vlna propouštění

(Foto: Laufen CZ) Jeden z největších průmyslových závodů na Znojemsku, Laufen CZ snížil výrobu kvůli snížené poptávce po svých výrobcích – umyvadlech, klozetech a bidetech. Neobešlo se to bez snížení počtu zaměstnanců. „Postihlo to nás ‚šedesátníky‘, kteří máme před důchodem. Je to sice velmi mrzuté, ale společnost se zachovala velkoryse. Dodržela dohodu danou kolektivní smlouvou, a to bez průtahů a kliček. Slyšel jsem, že v jiných firmách to tak hladce neprobíhá. Nabídla nám totiž možnost odejít do předčasné penze s tím, že dostaneme odstupné ve výši až šesti měsíců, a to podle odpracovaných let v závodě. Nikoliv jen to povinné tříměsíční, jak to přikazuje zákoník práce,“ komentoval jeden z odcházejících zaměstnanců znojemské keramičky, jehož totožnost redakce Znojemského týdne zná, který si ale nepřál uvést své jméno.


Místo dvou směn jen jedna?

Na dotaz naší redakce, kdy dojde k dalšímu omezení výroby a kolik pracovníků má být propuštěno, Luis Sergio Castro generální ředitel společnosti Laufen CZ, jejíž vlastníci jsou ve Španělsku, odpověděl: „Průběžně optimalizujeme své výrobní kapacity podle strategického vyhodnocování, které zohledňuje poptávku ze strany spotřebitelů i globální, regionální a také lokální ekonomický vývoj.“ Podle neoficiálních informací mají být v tomto týdnu zaměstnanci znojemského závodu Laufen CZ seznámeni s plánem výroby v příštím roce a zřejmě také s tím, kolik pracovníků ji bude zajišťovat. Má jít o snížení dvousměnného povozu na jeden. Jednou z dalších možností je, že zůstane počet zaměstnanců zachován, ale budou pracovat méně hodin či dnů v týdnu.


Propouštění tento závod již jednou postihlo. Bylo to v době celosvětové krize v letech 2008 až 2009, kdy musela odejít téměř třetina zaměstnanců. „Byl jsem také mezi nimi, ale vše se po několika měsících vrátilo do normálu, takže nás zase vzali zpět. Dokonce nám dobu, kterou jsme byli na úřadu práce, započetli, jako kdybychom v keramičce pracovali,“ vzpomínal pracovník znojemského závodu Laufen CZ, který věří, že se poptávka po sanitární keramice znovu zvedne. Současně si uvědomuje, že se ani po odbytové krizi, která začala v roce 2020 s covidovou pandemií, kdy se ve Znojmě zastavily výrobní linky a vyhasly pece, nepodařilo výrobu v plném rozsahu obnovit.


Celý článek si můžete přečíst v aktuálním tištěném vydání Znojemského týdne nebo v jeho elektronické verzi
.

REKLAMA