Špatné zprávy pro zaměstnance znojemské keramiky, Laufen omezí výrobu

Již na konci loňského roku jsme ve Znojemském týdnu psali o propouštění v jednom z největších průmyslových závodů na Znojemsku – keramičce Laufen CZ. „Postihlo to nás ‚šedesátníky‘, kteří máme před důchodem. Je to sice velmi mrzuté, ale společnost se zachovala velkoryse. Dodržela dohodu danou kolektivní smlouvou, a to bez průtahů a kliček. Slyšel jsem, že v jiných firmách to tak hladce neprobíhá. Nabídla nám totiž možnost odejít do předčasné penze s tím, že dostaneme odstupné ve výši až šesti měsíců, a to podle odpracovaných let v závodě. Nikoliv jen to povinné tříměsíční, jak to přikazuje zákoník práce,“ komentoval tehdy jeden z odcházejících zaměstnanců znojemské keramičky, jehož totožnost redakce Znojemského týdne znala, který si ale nepřál uvést své jméno. Nyní přichází další vlna propouštění.


Společnost Laufen CZ, jejíž vlastníci jsou ze Španělska, oznámila, že letos omezí ve Znojmě výrobu a o práci přijde 250 lidí. Hlavním důvodem je dlouhodobý růst výrobních nákladů, inflace, cen energií i mzdových nákladů, jak uvedla společnost v tiskové zprávě. Firma ve Znojmě vyrábí těžší i náročnější kusy sanitární keramiky, hlavní část produkce je však v Bechyni. „Opatření se postupně v průběhu roku 2024 dotkne zhruba 250 zaměstnanců. Těm Laufen CZ nabídne možnost relokace (do závodu v Bechyni pozn. red.), odstupné i pomoc při hledání nové práce. Rozhodnutí se odvíjí od změn v koupelnovém odvětví i rostoucích cen energií, které v České republice patří mezi nejvyšší v regionu,“ uvedla společnost.


Ta plánuje navrhnout propuštěným zaměstnancům znojemského závodu možnost působení v továrně v Bechyně, kde plánuje produkci zvýšit. Bude jim také pomáhat s hledáním nového zaměstnání mimo jiné uspořádáním pracovního veletrhu. Laufen plánuje zrušení většiny výrobních kapacit ve Znojmě, naopak provoz znojemského logistického centra, které je pro značku největší v regionu, se rozšíří.

REKLAMA