„Sedí pámbu pod jabloní“ je nový videoklip Lucrezie Borgie

(Foto: Monika Baštová) Krátký poetický hudební film představuje na YouTube znojemská hudební skupina Lucrezia Borgia. Má název „Sedí pámbu pod jabloní“. Tentokráte nejde o žádný „výpravný špektákl“ ke kulatému historickému výročí jako byli třeba Husité, ale o ztvárnění nejznámějšího biblického příběhu – zrození Krista. Ovocný strom v příběhu hraje důležitou roli. „Skutečně jsme natáčeli v čtvero ročních obdobích. Je v něm jabloň rašící, kvetoucí, zrající a s plody. Právě ona umocňuje anabázi zrození, jež se ve videoklipu odehrává,“ nastínil jeho autor a režisér, šéf Lucrezie Borgie Antonín Maceček.


Představitelkou jabloně, která také zpívá, je „lucrezijka“Jana Vojáčková. Pána Boha interpretuje progresácký Zdeněk Kluka, herecky ho ztvárnil znojemský divadelník Antonín Míček. Role anděla, zvěstujícího poselství, připadla Jiřímu Zonygovi. Marii Pannu, kolem které se točí celý děj, představuje druhá „lucrezijka“ Jana Burdová. „Ježíšky jsme měli tři. První byl můj syn Matyáš. Od jara ale poněkud vyrostl a ‚zvlčil‘ a v jesličkách už byl k neudržení a svůj part si pouze odzpíval a odesmál. Druhým Ježíškem, pro natáčení ve slovanském skanzenu ve Znojmě na Hradišti, se stala Zuzanka Dostálová. Třetí Ježíšek Theodor Trumpeš hrál ve scénách, které vznikaly v Brně,“ přiblížil Maceček. Poznamenal, že chladné večery nesnášel i sám Pámbuh, natož miminka: „Vysvětlete Ježíškům zahaleným pouze v jedné skromné plenčičce, v čase blízkému půlnoci, ve 12 stupních Celsia, že mají podat umělecký výkon. A co teprve pohled na maminky, úpěnlivě sledující, jak uzurpujeme jejich nedávno narozené ratolesti“. Zdůraznil, že žádnému z Ježíšků se během natáčení nic nestalo.Natáčeli i v Rajské zahradě

Druhou písničku „Jedem do Betléma“ se sólistou Jirkou Zonygou skupina natáčela v Rajské zahradě Louckého kláštera ve Znojmě. Lucrezia Borgia hrála ve složení Antonín Maceček, který je i autorem hudby a textu, Jana Vojáčková, Jana Burdová a Ondřej Němec. Režii, scénář, kameru, střih a další na svá bedra vzal Miloslav Bouška a brněnská agentura Anamax. Mix, mastering Broněk Šmid. Kostýmy zhotovila a při natáčení pomáhala Šárka Tóthová z Šáruš History Fashion.
„Lucrezia Borgia děkuje za přízeň všem svým posluchačům, stejně tak městu Znojmu za celoroční finanční podporu jejich hudebních i filmových projektů,“ vyjádřil Maceček. Také poděkoval docentu Bohuslavu Klímovi za poskytnutí slovanského skanzenu na Hradišti pro natáčení, stejně tak Markovi Machalovi za umožnění vstupu do Rajské zahrady Louckého kláštera.


REKLAMA